ČT přitom pracovala s odhady Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který říká, že obor si tak ještě nesáhl na své dno. Firmy tak čeká s největší pravděpodobností ještě vlna krachů a propouštění. Svaz také uvedl, že během ekonomické krize se výkon českého stavebnictví propadl až o čtvrtinu.

ČT také uvedla, že podle průzkumu KPMG letos zkrachuje 12 procent firem v oboru. Tato situace se má týkat zejména malých a středních. Stavební giganti totiž mění strategii a začínají se zajímat i o menší zakázky. Svaz podnikatelů ve stavebnictví odhaduje, že stavební výroba letos klesne o šest procent na zhruba 430 miliard korun. V roce 2008 se přitom v oboru utratilo 548 miliard. „Proti rekordnímu roku 2008 už budeme někde na minus 25 procentech,” citovala Česká televize generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška. Ten také soudí, že v těžkých časech krize by měl působit jako pomocná ruka stát, s proticyklickými opatřeními. Jenže stát se snaží ozdravit veřejné finance, a tak šetří. Stavbaři také přiznávají, že tak, jak bylo před krizí, už nikdy nebude. Snaží se být ale pozitivní, když tvrdí, že krachy části firem značí, že zůstanou jen ti nejlepší.

-pda-

Měl by se stát podílet i v časech, kdy se snaží šetřit státní výdaje, na pomoci vybraným ekonomickým segmentům proto, aby se neprohlubovala krize?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.