Vyplývá to z aktuální studie Manpower Index trhu práce, který se uskutečnil mezi zhruba 750 českými firmami. Výsledky průzkumu citovala agentura ČTK.

Výsledky jsou horší než pro třetí čtvrtletí. Zatímco nyní sedm procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, šest procent předpovídá snížení pracovních sil a 85 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak činí plus jedno procento. V předchozím čtvrtletí byl index plus tři procenta. V meziročním srovnání ale hlásí zaměstnavatelé zlepšení o tři procentní body.

“Vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v náboru nových zaměstnanců panovala posledních šest měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize. Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují více flexibilně na situaci, snaží se zefektivňovat produkci při stále menším počtu pracovníků,” citovala ČTK generální ředitelku Manpower České a Slovenské republiky Jaroslavu Rezlerovou.

-pda-