Odbory a komora totiž odmítly ministrův návrh na přidání 5000 až 8000 korun měsíčně. Leoš Heger to po jednání řekl novinářům. Pokud by dohoda byla potvrzena, do zdravotnictví by letos mělo přijít o dvě miliardy korun víc.

V návrhu dohody Leoše Hegera stálo, že doktoři by ze dvou miliard měli letos dostat tři čtvrtiny, tedy 1,5 miliardy korun. Podle šéfa odborů Martina Engela je snížení slibované částky na mzdy lékařů ze dvou miliard nepřijatelné a to i přesto, že ministr zdravotnictví řekl, že  by průměrná mzda lékaře měla v příštím roce přesáhnout sumu šedesát tisíc korun.

Odborům se nelíbí zase to, že po týdnu jednání přišli o půl miliardy korun. Pokud by prý dohadování trvalo déle, tak by z původní nabídky nezbylo nic. Leoš Heger předložil odborům a komoře rozpracovaný návrh, který počítal s tím, že by nejmladší lékaři měli od března 2011 dostávat o 5000 korun měsíčně víc, nejstarší lékaři pak 8000 korun měsíčně víc.

Média si všímají toho, že z obou stran sporu zaznívala po oznámení krachu jednání hodně ostrá slova. Nejčastěji citovanou větou, kterou vyřkl ministr zdravotnictví bylo: „My se domníváme, že to je velmi vstřícně podaná ruka lékařům a doufám, že doktoři přestanou ministerstvu a pacientům držet pistoli u hlavy.“ Heger v souvislosti s odmítnutím uzavřít dohodu také uvedl, že chce oslovovat lékaře přímo, už ne prostřednictvím odborů či lékařské komory. Heger chce proto lékaře oslovit dopisem. Návrh dohody zveřejní dnes na internetu. Týden chce počkat, jestli se doktoři na svá místa budou chtít vrátit. Výpověď podalo asi 3800 ze zhruba dvaceti tisíc nemocničních lékařů.

-pda-