Coworking, který k nám začal pronikat ze Spojených států, znamená společnou kancelář sdílenou na sobě nezávislými pracovníky, lidmi pracujícími na volné noze či pro firmu z domova.

První taková společná kancelář vznikla v roce 2005 v San Francisku. V ČR to ještě před pár lety byla žhavá novinka, na niž se lidé dívali s nedůvěrou. Nyní funguje coworking centrum ve většině českých krajských měst. A v Praze rostou jako houby po dešti, využívají je ze značné části cizinci, kteří v metropoli dočasně pracují.

A jak coworking funguje? Zaplatíte poplatek, měsíčně 2000 až 4000 korun, a dostanete k dispozici pracovní místo, kancelářsky vybavený prostor, nábytek včetně zamykatelné skříňky na osobní věci, erární zasedačku, kuchyňku, internet. Nabídky se postupně rozšiřují třeba o hlídání dětí v místě či o relaxační místnost.

Zaplatit si lze také denní pobyt (cca 300 korun), nebo i jen hodinový (cca 40 korun). Zasedací místnost si lze zamluvit po internetu na konkrétní den a hodinu, její obsazenost je rovněž vidět na webu.

Coworkingová centra nabízejí i malé izolované prostory, kam se můžete „uklidit“, když se potřebujete nerušeně soustředit na práci, stejně jako prostorné kanceláře, v nichž se může i rozvinout spolupráce na větších projektech.

Mnohá centra rovněž nabízejí, že jejich adresu (často velmi lukrativní) můžete používat jako sídlo své firmy a nechat si tam doručovat poštu.

Česká coworkingová centra, která poskytují sdílené kancelářské prostory, nabízí také hlídání dětí nebo prostory pro relaxaci či protáhnutí těla. V některých centrech, do kterých chodí pracovat převážně cizinci, si Češi mohou aktivně i pasivně při práci zlepšovat cizí jazyk.

Myslíte si, že má coworking v České republice budoucnost?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.