Napsal to server Finančnínoviny.cz.

Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu! má podnikům pomoci udržet pracovní místa. Mohou dostat příspěvek na mzdy pracovníků a na jejich školení. MPSV na svých internetových stránkách informovalo, že výrazně zjednoduší podmínky tohoto projektu a více firem tak bude moci získat dotace z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Počítá s tím třetí ze sedmibodového Plánu zaměstnanosti, na který má ministerstvo až sedm miliard korun.

„Jde o to, aby projekt byl co nejméně administrativně náročný a podmínky byly takové, aby pro zaměstnavatele bylo výhodnější zachovat zaměstnanost namísto optimalizace nákladů rušením pracovních míst,“ uvedla podle serveru Finančnínoviny.cz. už dříve ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) s tím, že v dosavadním nastavení projektu byly „omezující momenty“, proto se do něj nezapojilo víc podnikatelů v problémech.

O změnu pravidel žádali zaměstnavatelé i odboráři. Původně se do projektu českého kurzarbeitu mohly hlásit firmy, kterým klesly v posledním čtvrtroce tržby o jednu až tři pětiny a musely část pracovníků na den až tři v týdnu kvůli nedostatku zakázek nechat doma. Mohly se ucházet o příspěvek na vzdělávání zaměstnanců a jejich mzdové náklady. Třeba pravidla pro školení byla ale stanovena tak, že je mnohé firmy nedokázaly splnit a nemohly si ani takové vzdělávání dovolit.

Nově zaměstnavatelé už nebudou muset dokládat pokles tržeb za celou společnost, ale jen za provozovnu. Nemusí prokazovat ani to, že nejsou schopni přidělovat svým lidem práci ve sjednaném rozsahu. Podmínka, že výpadek v přidělované práci trvá jeden až tři dny v týdnu, ale platí dál.

Na mzdu zaměstnance mohou firmy dostat až 31 tisíc korun. Podporu mohou čerpat půl roku, možné je prodloužení na rok. Kurzarbeit by měl trvat podle plánu do konce srpna 2015. Žádosti firem posuzuje podle serveru Finančnínoviny.cz komise úřadu práce. Hodnotí význam podniku pro region, konkurenceschopnost daného odvětví, možnost obnovit výrobu, přínos vzdělávání pro zaměstnance i přiměřenost výsledku k požadované částce, dodala mluvčí.

Máte nějaké zkušenosti s kurzarbeitem?

Řekněte nám o nich pod tímto článkem nebo na Facebooku.