Já jsem se snažil co nejdřív, z důvodu že jsem měl jet na expedici, kam jsem potom nejel z důvodu zemětřesení. A hlavně že se znám, že člověk pak na to zapomene a nechá to na poslední chvíli, nebo bych si na to taky vůbec nevzpomněl,” popisuje nevidomý Jan Říha.

Průkazku si vyměnil už v létě. Má třetí, tedy nejvyšší, stupeň zdravotního postižení. Průkazka mu umožní například jízdenku pro doprovod zdarma. Dosud bylo několik typů průkazů, podle Václava Krásy z Národní rady osob se zdravotním postižením, ale jejich využití v praxi značně pokulhávalo.

Setkali jsme se s tím třeba v železniční dopravě, že průvodčí neznali všechny typy a nechtěli některé uznávat, takže si myslím, že je dobře, že se to sjednotí,” vysvětluje.

Držitelů průkazu osoby se zdravotním postižením je v Česku asi 300 tisíc. Žádost o nový průkaz si na úřad práce od dubna podalo bezmála 230 tisíc z nich.

Podle podmínek smlouvy, kterou má úřad práce s dodavatelem, musí být nový průkaz hotový do sedmi dnů. Ale doba často bývá ještě kratší, všichni zúčastnění pro to dělají maximum,” doplňuje mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Pokud člověk výměnu do konce roku nestihne, zadělá si na problém, jak potvrzuje předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Přestane být průkaz osoby se zdravotním postižením platný a musí nově požádat o nové vystavení, to znamená, musí proběhnout znovu celé správní řízení, včetně prohlídky u lékaře.”

Do konce roku ale stačí mít jen na úřadu práce podanou žádost o výměnu, a člověk se zbytečné administrativě vyhne.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-