Akci pořádá sdružení Auto-mat, které se zabývá dopravou ve městech, a podpořila ji velvyslanectví Nizozemska, Dánka a USA. Přihlašovat se mohou zájemci od 17. března do 30. dubna na stránce www.dopracenakole.net. V loňském ročníku se akce zúčastnilo 3890 soutěžích z celkem 776 firem.  

 „Cílem je dostat co nejvíce lidí na kola a rovněž přimět zaměstnavatele, aby své zaměstnance podporovali. Na kole jsou lidé zdravější, štíhlejší a méně vystresovaní,“ řekl manažer kampaně Lukáš Eršil z Auto-matu.

Každý, kdo se chce zúčastnit, musí založit dvou- až pětičlenný tým. Účastníci pak mezi sebou soutěží v pravidelnosti ježdění do práce a rovněž mohou upozorňovat na cykloabsurdity ve svých městech – ty pak zástupci Auto-matu sesbírají a předloží je té které radnici k vyřešení.

Vítězové dostanou ceny, například kola. V Praze se pak bude soutěžit navíc také v množství naježděných kilometrů a mezi sebou budou soutěžit zaměstnavatelé o to, kdo pro své zaměstnance připraví nejlepší vnitrofiremní soutěž či jaké jim vytvoří podmínky.

V jednotlivých městech se pak budou v průběhu května konat velké cyklojízdy. V rámci doprovodných programů dostanou cyklisté oblečeni do triček kampaně ve vybraných kavárnách kávu zdarma, nováčci akce si budou moci dát zdarma opravit kolo.

Mezi městy, která se k akci přidala, jsou kromě Prahy a Brna také České Budějovice, Hradec Králové, Jablonec, Ostrava, Olomouc či Přerov.

Ozvaly se nám navíc ještě Opava a Karviná, s kterými tak nyní jednáme, takže počet účastnících se měst bude zřejmě ještě o dvě vyšší,“ řekl Eršil.

Podporu vyjádřili také velvyslanci Nizozemí Eduard W.V.M Hoecks a Dánska Christian Hoppe, přidala se i ambasáda Spojených států Amerických.

Myslím, že v české republice jezdí lidé rádi a hodně na kole, ale je třeba podpořit, aby jezdili i do práce,“ řekl Hoppe.

Hoecks uvedl, že situace v mnoha českých městech se sice od plochých Nizozemí a Dánska liší, nicméně je nutné apelovat na bezpečnost cyklistů. Oba se pak zúčastní jednotlivých akcí na podporu kampaně Do práce na kole hned v několika městech.

Co si myslíte o dopravě do práce na kole?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.