První dva letošní měsíce přitom zadluženost domácností klesala. V lednu se snížila poprvé od září 2001. Největší část dluhů domácností podle vedoucího partnera finančních služeb PwC Petra Kříže představují hypotéky, které lze považovat za rozumné zadlužování a investice do budoucnosti. U jejich poskytování jsou navíc banky obezřetné a klienty pečlivě prověřují.

Celkovou úroveň zadlužení českých domácností tak považuji stále za relativně bezpečnou jak z pohledu klientů, tak i bank,” řekl Kříž.

Zadluženost podniků v dubnu meziročně stoupla o 14,7 miliardy na 968,8 miliardy korun. Proti březnu se však dluhy firem snížily o 13,6 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí stouply v dubnu meziměsíčně zhruba o 9,5 miliardy na 1,192 bilionu korun. Meziročně byly vyšší o více než 82 miliard korun.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, činily v dubnu téměř 343 miliard korun. Meziročně stouply o skoro 9,5 miliardy korun a meziměsíčně o 1,06 miliardy korun.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují kromě centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v ČR fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Je vaše domácnost zadlužená? A pokud ano, jak své dluhy zvládáte?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.