„Každý rok evidujeme nárůst. Letos od ledna jsme šetřili sedm případů zneužití sociálních dávek,” potvrdil Jan Záklasník, vrchní komisař benešovské hospodářské kriminálky.
Již objasněné případy putovaly ve zkráceném přípravném řízení okresnímu státnímu zastupitelství s návrhem na potrestání. Extrémním případem je osoba, která pobírala příspěvek na péči o již zemřelého příbuzného.
„Další pobíral dávky v hmotné nouzi na základě nepravdivých údajů na účtu za bydlení. Jeden muž pobíral podporu v nezaměstnanosti, přestože byl zaměstnancem a pracoval. Další, který žádal o dávky v hmotné nouzi, si přivydělával prodejem železného šrotu,“ upřesnil kriminalista.
„Neoprávněné výplaty ve spolupráci s úřadem práce, jenž je vyplácí, vyšetřujeme jako trestné činy podvodu. Toho se dopouštějí příjemci peněz, kteří zamlčují v žádostech o podporu údaje nebo se změnily v průběhu vyplácení podmínky, ale lidé je úřadu neoznámili,“ vysvětlil Jan Záklasník.
„Úřad práce ČR proto nadále pokračuje v prověřování doložených podkladů a příjmů. A dělá maximum proto, aby zamezil neoprávněnému čerpání dávek a příspěvků ze státního rozpočtu,“ konstatovala Kateřina Beránková z Úřadu práce ČR.
Podvodník pak povinnost vyplacené peníze vrátit zpět úřadu. A ne vždy se jedná o malé částky. Jedna osoba v jižních Čechách „pozapomněla“ oznámit úřadu úmrtí příjemce dávky. Než se to zjistilo, inkasovala 180 tisíc korun.
Znáte ze svého okolí nějaký případ zneužívání sociálních dávek nebo podpor v nezaměstnanosti?
Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.