Vzhledem k epidemiologické situaci v zemi přesunula Technologická agentura ČR akci znovu do online prostředí. Celý Den TA ČR bude provázet téma zelené příležitosti, které přináší v kontextu českého i evropského výzkumu.

Den TA ČR 2021 se koná pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a letošní téma zní „Zelená příležitost: nehledejme důvody, podívejme se na způsoby“. Všechny tři části proběhnou online, přesto se veřejnost může zapojit do programu.

A budou to právě diváci, kteří rozhodnou o absolutním vítězi Cen TA ČR, který získá cenu Český nápad.

„Ani letos nám respekt k epidemické situaci neumožnil pořádat Den TA ČR v tradiční podobě, kde bychom se mohli všichni setkat a užít si jedinečnou atmosféru večera,” říká předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka a dodává: „Už loni jsme si přesun akce do online prostředí vyzkoušeli, a tak jsme mohli navázat na předchozí zkušenost. Snažili jsme se pro diváky připravit poutavý program plný zajímavých hostů, které, ač jsou všichni z odlišných oborů, spojuje odpovědný přístup.”

Odbornou část programu zahájí série online debat v regionech. Zástupci krajských úřadů, inovačních platforem, univerzit a firem budou diskutovat o aktuálních lokálních tématech. Debaty se uskuteční 29. listopadu až 1. prosince od 10:00 hod. Odkazy na jednotlivé streamy budou na webových stránkách TA ČR.

Každý region se věnuje jinému tématu:

  • Ústí nad Labem: Zelená pro vodík: Připravme se na zelenou éru
  • Ostrava: Perspektivy české energetiky chytře a bezpečně
  • Praha: Proměny a inovace pro lepší život ve městech

Závěrečná konference proběhne formou virtuálního pořadu 2. 12. od 10:00 hodin.

Klíčoví vystupující (předseda TA ČR Petr Konvalinka, odborník na veřejné zakázky na evropské úrovni Maroš Sovák, finský velvyslanec Jukka Pesola a zástupce týmu Business Finland Mika Lautanala) přinesou střízlivý a informovaný pohled na Zelenou dohodu v tuzemském i evropském kontextu. Součástí pořadu budou také reportáže s inspirativními příběhy českých firem a institucí, které naplňují principy odpovědného podnikání (VELUX, Skanska v ČR a SR, Výzkumný ústav rostlinné výroby, vvi, LiKO-S).

Udílení Cen TA ČR se po dlouhém zvažování nakonec uskuteční také výhradně online, formou reportážního pořadu, který bude vysílán 2. prosince v 19:00 hod. prostřednictvím on-line platformy Mall TV.

Rok 2020: Den TA ČR 2020 „bez Vás u Vás”. Hologramy, semináře a premiéra pořadu

Ceny jsou letos uděleny v pěti kategoriích – Business, Partnerství, Společnost, Governance a cena Ministerstva průmyslu a obchodu Country for the Future. O šesté ceně Český nápad rozhodne veřejnost prostřednictvím hlasování na webu TA ČR nebo MALL.TV. Komu se tedy letos podařilo vyhrát skleněnou sošku z dílny Lukáše Jabůrka prozrazuje TA ČR již nyní, jelikož všech pět spotů o vítězných projektech je zveřejněno pro online hlasování veřejností.

O absolutním vítězi a držiteli ceny Český nápad, z dílny společnosti 3Dees, se veřejnost dozví až v den vysílání předávání Cen TA ČR 2. prosince.