Podle opozice je změna výhodná jen pro deset procent nejbohatších a ČSSD se jí bude, v případě, že vyhraje příští volby, snažit parametricky změnit nebo úplně zrušit.
Balík změn tak nyní putuje do takzvaného „druhého čtení“, ve kterém bude možné načítat pozměňovací návrhy. To proběhne na konci srpna letošního roku. Vládní představitelé vyzdvihují to, že zákon poprvé v novodobé historii ČR umožní na bázi dobrovolnosti diverzifikovat rizika budoucího penzijního zapečení mezi státní pilíř a pilíř, na kterém má podíl soukromý sektor. Rozhodnutí o tom bude v rukách každého člověka a má mít dobrovolný charakter, bude ovšem nevratné.
Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude na začátku možný pro všechny lidi starší 18 let, kteří ještě nepobírají důchod. Po tomto datu bude systém otevřený už jen pro občany do 35 let. Pojištěnci sem budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz. V praxi se tak zaměstnancům zvýší odvody na sociální pojištění na minimálně 8,5 procenta, přičemž do stávajícího průběžného systému půjde méně než polovina z této částky. Zbytek skončí v soukromých fondech.
Zákon o důchodovém spoření počítá s tím, že si budou moci vybrat u penzijních společností se čtyřmi typy investičních strategií, které se budou lišit mírou rizikovosti a souvisejícími poplatky. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vláda vyslyšela jakýsi tlak na státní garance, a tak bude povinně registrován fond státních dluhopisů. V něm se bude moci investor rozhodnout, že bude investovat jen do státních dluhopisů nebo do dluhopisů zemí, které mají stejný nebo vyšší rating než Česká republika. Poplatky se budou pohybovat od 0,3 do 0,6 procenta.
Starobní důchod z druhého pilíře bude vyplácený ve třech podobách, které se budou lišit vztahem účastníka systému ke smrti. Na výběr bude důchod na 20 let, důchod do konce života nebo výplata peněz ještě tři roky po smrti. Druhý pilíř důchodového systému by měl začít fungovat od 1. ledna 2013, jednotlivé penzijní fondy by se měly začít licencovat ještě před tímto datem.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ještě před schválením normy uvedl, že jeho strana je v případě volebního vítězství připravená nový systém upravit nebo zcela zrušit. Součástí důchodové reformy je také zákon o doplňkovém penzijním spoření, který upravuje podmínky dosavadního penzijního spoření se státním příspěvkem. Trojici doplňuje technická novela upravující související zákony.
Penzijní spoření se státním příspěvkem zřejmě čekají změny, na jednání je v prvním čtení schválili koaliční zákonodárci. Státní podpory podle nových podmínek se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit aspoň 300 korun měsíčně, ke své úložce dostanou navíc od 90 do 230 korun.
-pda-