Média totiž nejčastěji uvádí změny v dani z příjmu fyzických osob, která má podle záměrů vzrůst z 15 na 19 procent. Bude se také počítat jinak, zavede se totiž nová sleva a většina lidí proto zaplatí méně. Komentáře k tomuto záměru ovšem říkají, že přilepšení bude malé, zčásti i proto, že stát si vezme více na zdravotním pojištění a DPH.

Upravit se má, kromě výše daňové sazby i to, že při výpočtu daně se bude vycházet místo dnešní superhrubé mzda opět jen z hrubé mzdy. Daňová sleva na dítě se má zvýšit o 150 korun měsíčně. Zdravotní pojištění má stoupnout z dnešních 4,5 procenta z hrubé mzdy na 6,5 procenta. A nově má být zaveden takzvaný zaměstnanecký paušál, což bude vlastně sleva na dani ve výši 3 000 korun ročně. K nepříznivým částem daňových změn patří podle médií to, že se má výrazně omezit daňová podpora u hypoték.

Z prvních hodnocení návrhů změny vyplývá, že na nových daních by si polepšili zaměstnanci s hrubým příjmem mezi 11 a 38 tisíci korun. Podle propočtů by si bezdětní lidé polepšili o dvě stovky měsíčně.

Naopak lidé, kteří nemají děti, ale jejich hrubá mzda přesáhne 40 tisíc korun měsíčně, si už pohorší. Snížení daní totiž přebijí vyšší platby na zdravotní pojištění. Do skupiny těch, kterým nové daně přilepší, a to díky snížení stropů na sociální pojištění, budou i lidé s příjmem mezi 120 a 180 tisíci korunami měsíčně. Zaplatí sice o něco víc na daních, ale ušetří právě na pojistném.

-red-