Z dat vyplývá, že celkem 92 procent tuzemských zaměstnavatelů je pro zachování daňového zvýhodnění stravenek. Ministerstvo financí chce ale daňové zvýhodnění stravenek nahradit paušálem ve výši 3 000 korun na osobu ročně, o který si bude moci zaměstnanec snížit daňový základ. Paušál by měl zohledňovat výdaje například na dopravu do práce nebo ošacení.
Z analýzy Factum Invenio vyplývá, že přidělování stravenek nyní funguje u 77 procent českých firem. Pro podniky je tento druh zaměstnaneckého benefitu dosud výhodný díky daňovému odpočtu. Firmy si totiž mohou takzvaně „do nákladů“ započítat 55 procent hodnoty stravenky.
iDNES.cz připomněl, že případné zrušení daňového zvýhodnění stravenek, tak jak to plánuje ministr financí Miroslav Kalousek, by podle 82 procent českých firem ztížilo podmínky pro podnikání, například tak, že by se zvýšila přímá daňová zátěž. Pokud by stát daňové zvýhodnění zrušil, z firem by stravenky jako benefit zachovalo 33 procent. Zbylých 67 procent podniků by v takovém případě stravenky zrušilo nebo omezilo. Průzkumu se zúčastnilo 714 respondentů.
-pda-