To by mělo být zachováno minimálně do konce roku 2013.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že odklad účinnosti daňové reformy o rok je nezbytný kvůli sladění pravidel s občanským zákoníkem. Rozjezd penzijní reformy chce naopak podle původního data, tedy od ledna 2013.

Zatímco drtivá část daňové reformy nabude účinnosti až od roku 2014, nové zdanění hazardu bude platit už od příštího roku. Firmy podnikající v této branži budou muset platit daň z příjmu (19 procent) stejně jako kterékoli jiné. Kromě toho ale budou muset zaplatit ještě speciální odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenou a vyplacenou částkou (více zde).

U odvodů z herních automatů se vládní koalice shodla, že 70 procent z výnosů získají obce, 30 procent dostane stát, poslanci vládních stran ale nevylučují, že poměr se ještě může upravit.

Daňová reforma počítá také s tím, že odvody zaměstnavatelů na sociální a zdravotní pojištění budou nově nahrazeny daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta. Zaměstnancům také vzrostou o dvě procenta odvody na zdravotní pojištění (ze 4,5 na 6,5 procenta). Poslanci musejí ovšem navrhované změny ještě prohlasovat ve Sněmovně.

-pda-