Stejná analýza k úpravě daňových výjimek, kterou „finance“ zveřejnily internetových stránkách, říká že zavedení zaměstnaneckého paušálu bude naopak státní kasu stát zhruba 13 miliard korun ročně.

Ze zrušených daňových výjimek má skončit osvobození od daně u stravenek nebo režijních jízdenek, ale i výjimka u příspěvku na výstroj nebo výsluhu u ozbrojených složek. Skončit by měl i odpočet od daně u příspěvku odborům. V případě zdanění fyzických osob ministerstvo uvádí celkem 68 výjimek, z nichž by mělo být zrušeno celkem 22. U firem je to 50 výjimek, přičemž zrušeno jich má být sedm. Daňová reforma je ale prý podle záměru ministerstva financí vedena nejen zvýšením příjmů do státního rozpočtu, ale i snahou daňový systém zjednodušit.

Ministerstvo chce v rámci reformy zrušit i koncept takzvané superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech. Ministerstvo počítá s účinností změn od roku 2013.

-pda-