Soutěž o pomyslného inovačního oskara je letos určena nejen firmám, ale také základním, středním a vysokým školám, které mohou přihlásit své projekty v nové kategorii Junior inovátor. Do hlasování se opět může zapojit také veřejnost.

Soutěž už tři roky propaguje konkrétní firmy v našem kraji a zviditelňuje jejich produkty a služby. I díky ní zjišťujeme, že je v našem kraji řada firem, které svými výrobky nebo technologiemi dosahují úspěchů na evropských či světových trzích, ale v povědomí veřejnosti zatím až tolik známy nejsou. Jsem velmi zvědavý, s čím letos přijdou žáci a studenti. Myslím, že projekty mladých lidí nás mohou velmi příjemně překvapit,” říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Soutěž odstartuje 24. března 2016, uzávěrka příjmu přihlášek pro školy je stanovena na 30. 6. 2016, pro firmy to bude 9. 9. 2016. Podrobné informace o soutěži, včetně podmínek účasti a přihlašovacího formuláře, zájemci najdou na webových stránkách Regionální inovační strategie inovacnifirma.rismsk.cz. V termínu od 12. září do 4. října zde bude možné hlasovat pro firmu, která získá inovačního oskara veřejnosti.

Firmy mohou opět do soutěže přihlásit vylepšené výrobky, technologie a služby, přičemž se musí jednat o už uskutečněné inovace, které byly umístěny na trh v předcházejících třech letech. Kritérii budou i letos nově vytvořená pracovní místa, investiční návratnost projektu nebo rentabilita produktu. V kategorii Junior inovátor se budou hodnotit nápady, projektové záměry, případně už konkrétní produkty, záleží to na tom, zdali půjde o základní, střední nebo vysokou školu. Cílem je iniciovat podnikavost u dětí a studentů a podpořit jejich zájem o inovace,” vysvětluje Martin Sikora, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj.

Soutěž je rozdělena do dvou částí: Nejlepší inovační firma kraje (kategorie malý, střední podnik a velký podnik) a Junior inovátor (kategorie základní školy a střední a vysoké školy). Vítězná firma z každé kategorie získá 50 tisíc korun, firmy na druhém a třetím místě si rozdělí 30 a 10 tisíc korun. Nejlepší projekty škol v soutěži Junior inovátor získají věcné ceny.

Soutěž, která zviditelňuje inovativní myšlenky a práci firem, se snažíme neustále zdokonalovat a rozšiřovat, aby byl její přínos pro náš region co největší,” sdělila Petra Chovanioková, ředitelka Agentury pro regionální rozvoj (ARR), která je pořadatelem soutěže. „Loňské vítězství v soutěži Inovační firma Moravskoslezského kraje získala společnost LumiTRIX s ojedinělým videomappingovým projektorem pro venkovní použití, zvláštní ocenění – Cena za kontinuální rozvoj – putovala do společnosti Materiálový a metalurgický výzkum. Veřejnost zvolila jako svého vítěze společnost Borcad. Ta získala oscara za unikátní konstrukci sedadla GENIO, které nabízí daleko vyšší komfort i pro cestující v regionální dopravě,” dodala Petra Chovanioková.