Podle zpravodajských agentur získaly firmy ocenění mimo jiné za nově vytvořená pracovní místa a společenskou prospěšnost. Akci organizuje agentura CzechInvest se Sdružením pro zahraniční investice-AFI.

Jako každoročně se soutěžilo v šesti kategoriích, v paralelní soutěži Podnikatelské nemovitosti roku 2010 byly oceněny Strategická průmyslová zóna Holešov, Strojírna Oslavany a Podnikatelský inkubátor Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci. Oceněné nemovitosti podle odborné poroty loni nejvíce přispěly k rozvoji podnikání v Česku.

Společnost Brembo Czech s.r.o. zvítězila v kategorii zpracovatelský průmysl. Investovala do výstavby nové továrny v Ostravě-Hrabové na odlévání, zpracování a montáž brzdových destiček a dalších hliníkových komponentů. Investorem roku 2010 s největším inovačním potenciálem je výzkumné a vývojové centrum Teal R&D Edwards ve výrobním areálu Lutín na Olomoucku. Podle pořadatelů má všechny předpoklady pro to, aby se stalo výzkumným a vývojovým centrem evropského významu. Společnost NetSuite Czech Republic ovládla kategorii IT a Strategické služby. V Brně se zabývá výzkumem a vývojem softwarového vybavení.

Průmyslovou zónu roku se stala zóna v Holešově, která patří k největším rozvojovým plochám v České republice. V zóně jsou pro investory připravené pozemky o rozloze od půl do 360 hektarů. Během roku 2010 si ji vybralo pro realizaci své investice šest investorů. Brownfieldem roku 2010 se stala Strojírna Oslavany spol. s r.o., která přebudovala bývalý rosicko-oslavanský důl Kukla na moderní centrum pro vzdělávání. Areál zaujímá rozlohu 5,4 hektaru a uplatnění v něm nalezne 160 lidí. Podnikatelský inkubátor Vědeckotechnického parku olomoucké univerzity, který zvítězil v kategorii high-tech Nemovitost roku, pomáhá začínajícím podnikatelům s originálními nápady. Inkubátor je v současné době plně obsazen a působí v něm 27 firem.

-pda-