Zpravodaj sociálního dialogu 01/2021: Ochrana zaměstnanců před Covid-19 na pracovištích

Pokud se Vám email nezobrazuje správně, zobrazte si online verzi

Zpravodaj
Sociálního dialogu

01 / 2021

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ PŘED ŠÍŘENÍM COVID-19 NA PRACOVIŠTÍCH

 
Nákaza zaměstnanců a karantény zásadně oslabují činnost a výkonnost firem, které i v současné době mají zakázky a práci pro své pracovníky. Firmy pak nemohou dodržovat smluvní termíny, hrozí jim sankce ze smluv a zbývající zaměstnanci v provozech jsou přetížení...

ZKUŠENOSTI Z JARNÍ VLNY UKÁZALY, ŽE PRAXE JE DISTANČNÍ VÝUKOU NENAHRADITELNÁ

 
Distanční výuka, která vstoupila do českého základního a středního školství rozhodnutím vlády České republiky poprvé v březnu 2020, postavila ředitele škol, učitele, žáky i jejich rodiče do zcela nové situace. Školní docházka musela být z epidemiologických důvodů ze dne na den nahrazena alternativními prvky distančního vzdělávání...
CELÝ ČLÁNEK
CELÝ ČLÁNEK
Fošum

ZEPTALI JSME SE:

 

Matyáše Fošuma, vedoucího oddělení hygieny práce a pracovního lékařství a zástupce ředitele odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví

 

„Setkávám se s osobami, které od začátku tohoto roku žijí pouze otázkou covidu, ale mají pramálo pravdivých informacích o tomto onemocnění,“ říká v rozhovoru Matyáš Fošum... 
CELÝ ČLÁNEK

REGIONÁLNÍ INFOSERVIS

 
Zajímá Vás, co se děje v regionech?

V rubrice Regionální infoservis Vám přinášíme přehled zajímavých událostí, které se uskutečnily během uplynulého období. V KALENDÁŘI AKCÍ představujeme události, které by vám neměly uniknout. 

STALO SE

 
Na podzim se uskutečnil již 5. ročník Živé knihovny povolání v Liberci v Kulturním domě Crystal. O tuto již tradiční akci byl ze strany škol obrovský zájem a navštívilo ji cca 600 žáků posledních ročníků ZŠ.
 
Nové Junior centrum excelence mají od loňského roku k dispozici žáci a pedagogové Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně. Centrum zlepší středoškolskou výuku v oblasti kybernetické bezpečnosti, informačních a komunikačních technologií a posune ji do 21. století.

KALENDÁŘ AKCÍ

 
Zveme vás na seriál online diskusních fór k tématu Pandemie Covid-19 na pracovištích z pohledu krajské hygienické stanice Pardubického kraje - 25. 1. 2020, kraje Vysočina - 26. 1. 2021, Královéhradeckého kraje - 27. 1. 2021 a Olomouckého kraje - 29. 1. 2021.


Cyklus online kulatých stolů pro kariérní poradce a zástupce ZŠ a SŠ se zaměstnavateli se uskuteční 27. 1., 11. 2., 17. 2., 25. 2. a 3. 3. 2021.  

 
DALŠÍ UDÁLOSTI
DALŠÍ UDÁLOSTI
 
 
 
 

ZAUJALO NÁS

PRŮZKUM

HYGIENICKÝ MANUÁL PRO ŽÁKY NA PRAXI

Cílem manuálu, který zpracoval SP ČR společně s MŠMT, je zvýšit jistotu firem při realizaci praxí na pracovištích v období nouzového stavu a opatření spojených s epidemií Covid-19 a zároveň pomoci návratu žáků na praxe u zaměstnavatelů. Jsme přesvědčeni, že kvalitní přípravu v reálném pracovním prostředí nelze distanční výukou nahradit.

Jeho součástí jsou také vzory souhlasu s provedením výkonů (měření tělesné teploty, provedení antigenního testu) a prohlášení o bezinfekčnosti.

Manuál je ke stažení zde.
ZVLÁDÁNÍ KRIZOVÉHO STAVU

Krátkého průzkumu se zúčastnilo 24 firem (Podniky podporující zdraví) a proběhl v dubnu loňského roku.

Z výsledků vyplynulo že:
  • 45,8 % firem krize podstatně omezila možnosti podnikání
  • 58 % firem chybí až 10 % zaměstnanců na pracovišti, 12% firem chybí až 80 % zaměstnanců
  • 87% firem zavedlo v krizi homeoffice 
  • 96 % firem komunikuje v krizi více (o pracovních i mimopracovních záležitostech)
  • 83 % firem neomezilo benefity
  • 79 % firem má informace o tom, jak zaměstnanci zvládají situaci doma.

OTÁZKY A ODPOVĚDI:

 
 

Úprava dovolené v zákoníku práce od 1. 1. 2021

 
Dočetla jsem se, že má dojít ke změnám ve výpočtu dovolené. Od kdy mají změny platit a čeho se konkrétně budou týkat? 
ODPOVĚĎ
Facebook Twitter
Vydavatel:
Svaz průmyslu a dopravy ČR,
Freyova 948/11, 190 00 Praha 9
Odhlásit odběr zpravodaje můžete ZDE.
Zpravodaj je vydáván v rámci projektu „Rozvoj národního, odvětvového a regionálního sociálního dialogu v ČR“, který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
Powered by AcyMailing