Zpravodaj sociálního dialogu 01/2020: Rozdíly v odměňování žen a mužů v ČR

Pokud se Vám email nezobrazuje správně, zobrazte si online verzi

Zpravodaj
Sociálního dialogu

01 / 2020

ROZDÍLY V ODMĚŇOVÁNÍ ŽEN A MUŽŮ Z POHLEDU SOCIÁLNÍHO DIALOGU

 
Stejná práce, ale odlišná suma na výplatní pásce. I na naprosto totožných pozicích panují výrazné rozdíly ve výdělcích mužů a žen. V průměru si ženy v Česku vydělají asi o pětinu méně než muži. Jaké jsou příčiny těchto rozdílů?...

KURZARBEIT: NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI K PROGRAMU ANTIVIRUS

 
Připravili jsme pro vás odpovědi na dotazy z reálného provozu firem k programu Antivirus. Otázky byly zpracovány k 30. dubnu 2020 a jsou rozděleny do tématických oblastí. Podle rozhodnutí vlády se program Antivirus B prodlužuje do konce srpna...
CELÝ ČLÁNEK
CELÝ ČLÁNEK
Lenka Simerská

ZEPTALI JSME SE:

 

Lenky SIMERSKÉ, socioložky a hlavní gestorky projektu 22 % K ROVNOSTI 

 

Rozhovor s Lenkou Simerskou o snaze zmenšit rozdíly v odměňování žen a mužů a tom, jakým způsobem může ve zmírňování nerovností v odměňování pomoci sociální dialog a kolektivní vyjednávání... 
CELÝ ČLÁNEK

REGIONÁLNÍ INFOSERVIS

 
Zajímá Vás, co se děje v regionech?

V rubrice Regionální infoservis Vám přinášíme přehled zajímavých událostí, které se uskutečnily během uplynulého období. V KALENDÁŘI AKCÍ představujeme události, které by vám neměly uniknout. 

STALO SE

 
Moravskoslezské inovační centrum spustilo činnost centra pro cizince, kteří v Moravskoslezském kraji žijí nebo sem na delší dobu přijíždějí.
 
Na brněnském výstavišti se 22. listopadu 2019 uskutečnil již 25. ročník Festivalu vzdělávání

KALENDÁŘ AKCÍ

 
O připravovaných akcích Vás budeme pravidelně informovat prostřednictvím Kalendáře akcí. 

 
DALŠÍ UDÁLOSTI
DALŠÍ UDÁLOSTI
 
 
 
 

ZAUJALO NÁS

STATISTIKA

SOCIÁLNÍM DIALOGEM K ROVNÉMU ODMĚŇOVÁNÍ ŽEN A MUŽŮ

Rovnému odměňování žen a mužů zatím nebyla v rámci sociálního dialogu věnována patřičná pozornost. Někteří téma považují za okrajové, jiní jsou přesvědčeni, že jeho obecné řešení v sobě obsahuje již rovnost z hlediska pohlaví. V praxi se však ukazuje, že rozdíly v odměňování jsou způsobeny kombinací různých faktorů a k zajištění férovosti je potřeba přijmout řadu systémových opatření.  

Publikace je praktickou příručkou pro všechny, kteří kolektivně vyjednávají na podnikové úrovni. Její cennou a praktickou součástí jsou konkrétní modelová ustanovení do podnikových kolektivních smluv.


Poziční zpráva je ke stažení ZDE.
NEROVNÉ ODMĚŇOVÁNÍ ŽEN A MUŽŮ DLE PROFESÍ 

Zdroj: Aktuální rozdíly v odměňování žen a mužů v ČR, 2017.

OTÁZKY A ODPOVĚDI:

 

Rozdíly v odměňování žen a mužů na totožných pozicích

 
Ve firmě, kde jsem zaměstnán, nemáme transparentní systém odměňování. S podpisem pracovní smlouvy se zavazujeme, že budeme o své mzdě zachovávat mlčenlivost. Naše mzdy jsou v podstatě u všech zaměstnanců odrazem individuálního vyjednávání. Zastávám takovou pozici, že mám přehled o mzdách kolegů a kolegyň. Nezřídka se stává, že ženy si na stejných pozicích vyjednají mzdu nižší. Náš zaměstnavatel individuální vyjednávání obhajuje zásadou smluvní volnosti. Má na to právo?
ODPOVĚĎ
Facebook Twitter
Vydavatel:
Svaz průmyslu a dopravy ČR,
Freyova 948/11, 190 00 Praha 9
Odhlásit odběr zpravodaje můžete ZDE.
Zpravodaj je vydáván v rámci projektu „Rozvoj národního, odvětvového a regionálního sociálního dialogu v ČR“, který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
Powered by AcyMailing