Zpravodaj sociálního dialogu 02/2019: Nové řešení exekucí zaměstnanců

Pokud se Vám email nezobrazuje správně, zobrazte si online verzi

Zpravodaj
Sociálního dialogu

02 / 2019

ZCELA NOVÉ ŘEŠENÍ EXEKUCÍ ZAMĚSTNANCŮ

 
Českými médii neustále rezonují zprávy o množství exekuovaných osob, respektive o značném počtu exekucí, které tyto osoby mají. Stát se snaží situaci změnit. Bohužel zatím přijatelných řešení není mnoho. Jedinou bernou mincí je institut oddlužení, který letos doznal značných změn. Jestli k lepšímu nebo k horšímu pro dlužníka, nechť si po přečtení novely insolvenčního zákona rozhodne každý sám. Faktem je, že představa hromadného oddlužování občanů od zavedení této novely není naplňována...

SOCIÁLNÍ PARTNEŘI UZAVŘELI GENTLEMANSKOU DOHODU O ZÁKONÍKU PRÁCE

 
Spravedlivější výpočet dovolené nebo sdílené pracovní místo. To jsou některé ze změn, které obsahuje novela zákoníku práce. Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, došlo 14. října 2019 na Úřadu vlády k podpisu tzv. gentlemanské dohody mezi zástupci vlády, odborů i zaměstnavatelů. Všechny strany se dohodly, že budou podporovat návrh právě v této aktuální podobě...
CELÝ ČLÁNEK
CELÝ ČLÁNEK
Miloš Rathouský

ZEPTALI JSME SE:

 

Lukáše Hradského, spolumajitele a jednatele společnosti Evropská vodní doprava - Sped s.r.o.

 
"Naším cílem je pomoci s řešením dluhů těm zaměstnancům, kteří si pomoc zaslouží", říká Lukáš Hradský. ...
CELÝ ČLÁNEK

REGIONÁLNÍ INFOSERVIS

 
Zajímá Vás, co se děje v regionech?

V rubrice Regionální infoservis Vám přinášíme přehled zajímavých událostí, které se uskutečnily během uplynulého období. V KALENDÁŘI AKCÍ představujeme události, které by vám neměly uniknout. 

STALO SE

 
Na veletrh for Education&Jobs, který se konal 6. - 7. listopadu v Rumburku, přišlo na 400 žáků posledních ročníků základních škol z celého Šluknovského výběžku.
-
Děčínská společnost Revital Solutions přichází na trh s unikátním produktem, který firmám pomáhá řešit exekuce zaměstnanců. 

KALENDÁŘ AKCÍ

 
Seminář "Vnitřní trh EU z pohledu malých a středních podniků" se uskuteční dne 16. 1. 2020 na Ministerstvu průmyslu a obchodu v Praze.
-
DALŠÍ UDÁLOSTI
DALŠÍ UDÁLOSTI
 
 
 
 

ZAUJALO NÁS

STATISTIKA

Průzkum SP ČR: Exekutoři si dělají z firem bezplatný zdroj informací o dlužnících

Exekuce nepředstavují problém jen pro osoby, na něž jsou uvaleny. Čím dál víc způsobují potíže i firmám, které lidi v exekuci zaměstnávají. Těm totiž kvůli vyřizování požadavků exekutorů roste administrativa. Exekutoři po nich navíc požadují i údaje o zaměstnancích, které jim o nemohou poskytnout. 

Stát proto hledá způsoby, jak zvýšené náklady v souvislosti se zaměstnáváním lidí v exekuci firmám nahradit. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje pro zaměstnavatele náhradu ve výši 50 Kč měsíčně za jednoho takového pracovníka. Ta by byla zahrnuta do celkové sumy, která je takovým lidem měsíčně srážena ze mzdy na úhradu dluhů. 


Více se dočtete ZDE.
Exekutorská komora ČR připravila projekt Otevřená data o exekucích, v rámci něhož předkládá veřejnosti transparentní a objektivní data o exekucích.  Dozvědět se můžete:
  • celkový počet exekucí (k 1. 2. 2019) - 4 679 186
  • celkový počet povinných v exekuci (1. 2. 2019) - 821 337
  • průměrný věk dlužníka v exekuci (k 1. 2. 2019) - 45 let
  • počet zahájených exekucí (za rok 2018) - 499 512
  • počet ukončených exekucí (za rok 2018) - 540 000
  • průměrný počet exekucí na osobu v roce 2018 - 5,7
  • nezletilí v exekuci (k 1. 5. 2019) - 3476
  • osoby 65+ v exekuci (k 1. 5. 2019) - 72 905
  • průměrná vymáhaná částka na 1 povinného (k 1. 2. 2019) - 361 077
  • průměrná vymáhaná částka na 1 exekuci (k 1. 2. 2019) - 63 339.

OTÁZKY A ODPOVĚDI:

 

Náhrada za ztrátu na výdělku v důsledku pracovního úrazu

 
Utrpěla jsem pracovní úraz a jeho následkem mě manžel musí vozit autem na ošetření nebo rehabilitace. Jaký doklad musím doložit pro náhradu nákladů spojených s léčením? Kdy mohu žádat náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti?
ODPOVĚĎ
Facebook Twitter
Vydavatel:
Svaz průmyslu a dopravy ČR,
Freyova 948/11, 190 00 Praha 9
Odhlásit odběr zpravodaje můžete ZDE.
Zpravodaj je vydáván v rámci projektu „Rozvoj národního, odvětvového a regionálního sociálního dialogu v ČR“, který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
Powered by AcyMailing