ČNB za poslední tři měsíce přepsala svůj odhad růstu mezd pro letošní rok už podruhé. V polovině listopadu totiž centrální bankéři tvrdili, že výplatnice letos zbytní dokonce o 4,9 procenta. Experti tehdy poukazovali, že odhad je nerealisticky vysoko. Ve své únorové prognóze se bankéři takřka shodli s trhem. „Letos očekáváme nominální růst mezd okolo 2,5 procenta.

Inflace pro letošní rok je na mnohem nižších hodnotách, lze tedy očekávat i reálný nárůst mezd,” uvedl Daniel Soukup z auditorské firmy PwC. Obdobné signály zatím zaznívají i z řad odborářů. Dosavadní výsledky kolektivních vyjednávání míří podle zástupců svazu Kovo a Stavba mezi dvě a 2,5 procenta.

Nejvíce si polepší nepodnikatelská sféra

Firmy jsou však při zvyšování mezd velmi zdrženlivé a za situace, kdy budoucí růst ekonomiky není vůbec jistý, se brání zvyšovat základní mzdy,” upozornil Jan Halbrštádz personální agentury Manpower Group.

Experti spatřují největší růstový tenciál v případě mezd zaměstnanců výrobních firem, služeb, chemie či zdravotnictví. „Stagnaci nebo minimální změny očekáváme ve financích a pojišťovnictví, zemědělství,realitách, stavebnictví a těžkém průmyslu, energetice, či výrobě energií,” míní David Petrů z personální agentury Hill International.

Podle ČNB růst mezd výrazněji zrychlí v příštím roce a privátní sféra zaměstnancům přidá 3,8 procenta. Mnohem rychleji mají letos růst mzdy v nepodnikatelské sféře. Úřednictvo si podle odhadů letos přilepší o 3,7 procenta, veřejná sféra tak proti soukromé získá nejvíce za posledních pět let.

 

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-