Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR), po jednáních s vládou ČR, ministerstvy a jinými zaměstnavatelskými organizacemi, spustila zaměstnávání vysoce kvalifikovaných občanů Indie v ČR, a to od 1. října 2018. Ročně tak může do ČR přijít z druhé nejlidnatější země na světě až 500 lidí.

Pokračující nedostatek pracovních sil na tuzemském trhu, který má pomoci vyřešit právě pracovní migrace z Ukrajiny a dalších zemí, znamená pro státní pokladnu potenciální ztrátu v řádu miliard korun ročně.

„Nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků trápí v ČR řadu firem a podnikatelů. Jsem rádi, že se nám po Ukrajině, Mongolsku, Filipín a Srbska podařilo přispět k tomu, že do naší země mohou přijít další tolik potřebné kvalitní pracovní síly,“ říká prezident KZPS ČR Jan Wiesner.

„Máme již 5,4 %, neobsazených pracovních míst, do konce roku to může být až 6 %, což znamená ztrátu na HDP v řádu miliard korun ročně, ztrátu důvěry zákazníků, neplnění či zpožďování zakázek. Jednou z hlavních možností, jak tomu čelit, je právě využití pracovní migrace,“ doplňuje vedoucí tajemník KZPS ČR Jan Zikeš.

KZPS již dokázala zrealizovat zjednodušené zaměstnávání zahraničních pracovníků z Ukrajiny, Srbska, Mongolska a Filipín. Lidé z těchto zemí našli pracovní uplatnění především na pozicích švadlen, šiček, řidičů MKD a autobusů, pracovníků na stavbách nebo kovodělníků.

„Zájem našich podniků o nové zahraniční pracovníky neklesá, do této doby získaly firmy již stovky nových potřebných zaměstnanců,“ připomíná Jan Wiesner.

Bližší informace včetně potřebných dokumentů pro žadatele.Bližší informace včetně potřebných dokumentů pro žadatele.

Zdroj: www.businessinfo.cz 

-lhe-