Na pozici řidiče nákladního auta, autobusu nebo tramvaje se podle posledních údajů Úřadu práce hlásí přes šest tisíc lidí. Jenže ne každý se na ni hodí. „Vhodných kandidátů na úřadech je tak patnáct procent,” říká Tomáš Bicera z Institutu silniční dopravy Česmad Bohemia.
K nejžádanějším profesím, které firmy poptávají, patří také pomocní pracovníci ve výrobě, kováři a nástrojaři, montážní dělníci a pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy.
„Na prvních místech k velkým změnám nedochází. Oproti březnu 2014 jsou o něco méně žádanější odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví, obchodní zástupci a makléři a dále pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství,” komentovala březnová zjištění Úřadu práce jeho mluvčí Kateřina Beránková.
Že českým firmám – ať už velkým či malým řemeslníkům – chybí stále více kvalifikovaných pracovníků, vyplynulo i z průzkumu ČSOB mezi pětistovkou malých a středně velkých firem exkluzivně pro MF DNES. Přes dvě pětiny malých a středních firem se potýká s nedostatkem pracovníků v některých profesích.
Nejčastěji jde o vyučené či středoškoláky ve stavebnictví či strojírenství (54 procentům firem) a ve službách (31 procent). Vysokoškolsky vzdělaní stavaři či strojaři chybí 13 procentům firem.
Jakých profesí se na trhu práce podle Vás nedostává?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-