Nouzový stav v zemi sice skončil, hranice se otevírají a život se vrací do normálu, oživení firem na předkrizovou úroveň ale potrvá. Podnikům dál chybí zakázky, a tedy i peníze, a množí se případy hromadného propouštění.

“Je jasné, že ekonomický stav nouze teprve začíná,” okomentovala pro HN propad průmyslu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Počítá s tím, že stát bude muset pro průmyslové firmy připravit další podpůrné programy. Dosud vláda Andreje Babiše (ANO) vyčíslila celková opatření na podporu české ekonomiky téměř na 1,2 bilionu korun.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR čtyři z deseti firem očekávají tak významnou ztrátu, že se mohou ocitnout ještě letos v existenční krizi. Bez další pomoci státu se tak podle svazu mnoho firem neobejde.

Největší propad postihl autoprůmysl, který je tahounem tuzemské ekonomiky − podílí se devíti procenty na hrubém domácím produktu a představuje zhruba čtvrtinu průmyslové výroby. Jen v dubnu se kvůli omezení výroby v závodech tří největších automobilek v zemi − Škody Auto, Hyundai a kolínské TPCA − výroba aut propadla o 80 procent. To mělo zásadní dopad i na spoustu menších podniků, které jim dodávají díly.

Kritický nedostatek zakázek pokračuje i po uvolnění vládních restrikcí. Příkladem je výrobce komponentů Bosch ČR, jehož závody pracují zhruba na polovinu kapacity. V dubnu se podle Českého statistického úřadu hodnota nových tuzemských zakázek meziročně propadla o 42 procent, u zahraničních to byl skoro poloviční úbytek.

Jak to bude ze zakázkami v příštím měsíci, bude do velké míry záležet právě na situaci v zahraničí. Významná část produkce českého průmyslu je určena k exportu, výrobci aut a dílů vyváží dokonce drtivou většinu svých výrobků za hranice.

“Navíc bude klíčové, zda pomoc vlád těchto států zasaženým sektorům bude dostatečná, aby se to projevilo i u jejich českých dodavatelů,” uvedl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zásadní roli sehraje především Německo, kam míří třetina českého exportu. To schválilo masivní podporu své ekonomiky, v přepočtu téměř 23,5 bilionu korun. Pro srovnání: jde o dvacetinásobek toho, co dosud na podporu vyčíslila Babišova vláda.

Ta je navíc pod stále větším tlakem firem, které si stěžují, že kabinet zatím nenabídl dlouhodobou vizi restartu průmyslu. “Vláda by měla co nejdříve přijít s jasným a koncepčním plánem, jak podpořit postupné oživování ekonomiky,” prohlásila Karina Kubelková, hlavní analytička Hospodářské komory, která sdružuje více než 16 tisíc podniků.

Ministryně práce Maláčová přiznává, že stát zatím především řeší aktuálně nejnutnější pomoc. V první řadě se snaží zabránit propouštění. Čím dál více firem však sahá k hromadným výpovědím: podle dat Úřadu práce ČR, která mají HN k dispozici, k nim v květnu přistoupilo 42 firem. Tento krizový trend tak pokračuje, v dubnu k hromadnému propouštění sáhly rovněž více než čtyři desítky firem. Za oba měsíce tak dohromady ztratilo práci přes osm tisíc lidí. Loni v květnu hromadně propouštělo jen sedm podniků. Nejohroženější skupinou jsou podle úřadů práce dělníci ve strojírenských firmách.

Vláda se snaží výraznému propouštění bránit programem Antivirus. Podnikům, které aktuálně nemají pro své lidi práci, stát přispívá až 60 procenty na mzdy. Do konce minulého týdne jim takto přispěl více než 10 miliardami. Podle informací HN aktuálně ministerstvo práce jedná o možnosti, že by stát hradil mzdu celou. Novinka by se mohla týkat už červnových výplat.

Při čerpání této pomoci také firmám vadí, že peníze od státu dostávají až měsíc poté, co lidem zaplatí celou mzdu. To by se mohlo změnit na podzim, vláda jedná, že by peníze posílala přes úřady práce přímo zaměstnancům. Výdaje za program Antivirus by mohlo Česko částečně pokrýt také pomocí půjčky od Evropské komise. Babišova vláda v pondělí schválila možnost jejího čerpání a nyní se bude zabývat podmínkami.

Nejvíce peněz chce ovšem vláda do ekonomiky nalít přes státem garantované půjčky. Na záruky zatím připravila 150 miliard korun, které rozdělila mezi jednotlivé banky. To by mělo firmám zajistit úvěry až za půl bilionu. Díky státní záruce by se k nim mohli dostat i rizikovější klienti, kterým by banky jinak nepůjčily.

Zdroj: www.ihned.cz