Česko vykazuje nejvyšší zaměstnanost v historii a v rámci Evropské unie se může pochlubit nejnižším počtem nezaměstnaných. V rámci hospodářsky vyspělého světa však zůstává zemí s jedním z nejnižších podílů domácí přidané hodnoty na vývozu průmyslových výrobků. Důvodem je zvyšující se počet lidí, kteří během odpracované hodiny vytvoří jen poměrně nízkou přidanou hodnotu.

V okamžiku, kdy česká ekonomika potřebuje kvantum levných zaměstnanců a zvyšuje svůj produkt pomaleji v porovnání se zaměstnaností, neroste produktivita. Chceme-li dosáhnout vyšších mezd, musíme zaměstnance vybavit dostatečnými prostředky, výkonnějšími stroji a rychlejším internetem,“ domnívá se Helena Horská z Raiffeisenbank. Cílem těchto investic je dlouhodobý hospodářský růst přesahující alespoň dvě procenta HDP a zvýšení konkurenceschopnosti.

Kam mizí přidaná hodnota?

S investicemi souhlasí i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Chceme, aby Česká republika technologicky rostla a zvyšovaly se tu mzdy. Ale otázka produktivity práce závisí také na ocenění výrobků. Problém spočívá v tom, že majitelé zahraničních společností působící na českém území převádí hospodářský výsledek do jiné země, ačkoli produkt vytvořili čeští zaměstnanci. Česká republika musí těmto firmám dát jasně najevo, že nestojí o žádné další manufaktury,“ podotýká Středula a dodává, že při investicích do strojů musí brát firmy v potaz i technologický vývoj.

Zdroj: www.e-sondy.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-