Čerpání peněz z evropských fondů není úplně ideální. Česko mělo ke konci loňského roku na účtech proplaceno 65 miliard korun, tedy 11 % z částky přidělené na programové období 2014 až 2020. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Za letošní cíl vytyčil proplacení dalších 80 miliard korun.

„Dobře si vedou například programy Zaměstnanost, Doprava, Technická pomoc nebo Program rozvoje venkova,“ uvedl premiér. Opačně je to u programů Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Výzkum, vývoj a vzdělání nebo u Integrovaného regionálního operačního programu, které čerpají jen v malých jednotkách procent.

čerpání dotací

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

„Dobře si vedou například programy Zaměstnanost, Doprava, Technická pomoc nebo Program rozvoje venkova,“ uvedl premiér. To se však nedá tvrdit o programech Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Výzkum, vývoj a vzdělání nebo Integrovaný regionální operační program, které čerpají jen malých jednotkách procent.

„Hodně mě taky zajímalo, kde je těch 14 miliard korun, které měly jít na internet. A kde se přihlásilo několik soukromých firem o 50 milionů. Ptal jsem se, proč stát v tomhle nemá jasnou strategii. Ale moc odpovědí jsem na to nedostal,” doplnil Babiš.

Přestože Babiš tvrdí, že čerpání není zcela ideální, podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) učinila ČR nemalý pokrok. „Celkem se od začátku programového období podařilo schválit přes dvacet tisíc projektů napříč všemi programy, a to nepočítám specifické projekty v zemědělství, kde jich je dalších sto tisíc,“ informovala Dostálová. Ministryně dále vyzdvihla rychlejší proplácení. „V celkovém evropském srovnání se ČR podařilo poskočit o několik příček nahoru.”

Musíme Komisi říct, co potřebujeme

V květnu začne Česko podle Babiše diskutovat s Evropskou komisí o tom, jak budou vypadat dotace po roce 2020. „Rádi bychom Komisi řekli, jaké jsou naše potřeby. Ne, aby to bylo naopak,“ vysvětlil premiér a upozornil, že priority ČR se od roku 2012, kdy se vyjednávala současná podoba dotací, výrazně změnily.

„Když ještě Nečasova vláda projednávala v roce 2012 priority pro současné programové období, měli jsme tady vysokou nezaměstnanost. Teď je výrazně nižší a naše priority jsou jiné,” prohlásil Babiš.

ČR musí přidat, jinak přijde o peníze

Pro Česko bude důležitý konec letošního roku, kdy Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o 6 % z přidělené částky na celé programové období, tedy 36,5 miliardy korun z celkových 612 miliard korun.

Podle Dostálové bude konec letošního roku důležitý také kvůli takzvanému pravidlu N+3. „Peníze vyčleněné pro Českou republiku v roce 2015 se musí certifikovat vůči Evropské komisi do konce roku 2018,“ objasnila Dostálová

V plnění pravidla je však ČR sotva v polovině. „Čtyři z deseti už ho mají splněný. S ostatními musíme zintenzivnit komunikaci, aby ČR neměla s čerpáním žádné problémy,” uvedla ministryně.

Aneta Zachová, EurActiv.cz

Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz