České firmy v Kazachstánu v pondělí podepsaly dohody za 450 milionů dolarů. Týkají se dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní.

Za Svaz průmyslu a dopravy to sdělil jeho mluvčí Milan Mostýn. Ve většině případů se jednalo o memoranda předpokládající další jednání o spolupráci.

Dohody a memoranda, kterých bylo celkem 11, byly podepsány během česko-kazašského obchodního semináře, který se konal v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Kazachstánu.

Zeman společně se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem na fóru promluvili a vzájemný obchod podpořili.

Kromě soukromých firem z oblasti zemědělství, zbrojního průmyslu či zdravotnictví podepsaly memoranda o vzájemném porozumění s kazašskými protějšky také státní instituce jako Czech Trade, Czech Invest nebo Technologická agentura ČR.

Dohodu o spolupráci podepsal také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák s kazašskou Komorou zahraničního obchodu.

Dohodou deklarujeme snahu o zintenzivnění našich vztahů a úsilí o podporu obchodních vztahů,” řekl Hanák. Výsledkem dohody je podle Mostýna příjezd delegace podnikatelů do Prahy v lednu příštího roku.

Svaz průmyslu a dopravy je organizátorem podnikatelské delegace, která Zemana do Kazachstánu doprovází.

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-