„Velkým úspěchem je, že se nám čerpání daří stále zrychlovat. Ještě v loňském prosinci jsme byli v žebříčku čerpání na sedmnáctém místě, o několik měsíců dříve jsme byli ještě o pět pozic níže. Určitě stojí za to připomenout, že jsme na tom v čerpání nejlépe ze všech zemí Visegrádské čtyřky a v žebříčku jsme předběhli země jako Německo, Belgie nebo Nizozemsko,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Velmi dobře si vede většina našich operačních programů, ale nejvíce procent vzhledem k alokaci programu bylo zatím proplaceno v Programu rozvoje venkova a operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. U prvního je to 74 %, u druhého 67 %,“ upřesňuje ministryně.

Ke konci května 2020 bylo u Evropské komise zažádáno o proplacení téměř 272 miliard korun, což je 44 % celkové alokace. O největší část prostředků z daného programu zažádal Program rozvoje venkova – o 70,6 % své alokace (téměř 42 miliard korun). O nejvíce peněz celkem požádaly Operační program Doprava a Integrovaný regionální operační program – oba o více, než 51 miliard korun (což představuje 43,3 %, respektive 42,5 % prostředků u těchto programů).

V současném programovém období má Česká republika z fondů EU k dispozici 635,7 miliard korun. Nejvyšší objem finančních prostředků mají Integrovaný regionální operační program (126,7 miliard korun) a Operační program Doprava (121,5 miliard korun).

Další bližší informace o čerpání prostředků z fondů EU naleznete na stránkách ZDE

 Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz