Napsal to server Deník.cz.

Že jednání o dodávkách surového železa na květen a červen z ostravského ArcelorMittalu do vítkovického Evrazu nebyla stále uzavřena a pokračují, potvrdila i mluvčí kunčické huti Barbora Černá Dvořáková.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík podle serveru Deník.cz potvrdil, že Evraz smlouvu na dodávky plynů na období od letošního dubna neprodloužil. Jak dále uvedl, považuje to za výrazný signál možného konce hutní výroby ve Vítkovicích, která tady probíhala déle než 180 let.

„To, že Evraz nemá zájem odebírat plyn z kyslíkárny, je zásadní problém. My kyslíkárnu pro naše provozy nepotřebujeme a nelze držet její kapacitu, pokud není záruka odběru z Evrazu,“ vysvětlil šéf strojírenských Vítkovic s tím, že do konce dubna je v kyslíkárně nastaven úsporný režim.

Co dál s kyslíkárnou, to budeme rychle řešit. Nejpravděpodobnější variantou je uzavření a propuštění třiceti obslužných zaměstnanců,“ dodal Jan Světlík.

Podle mluvčí strojírenských Vítkovic Evy Kijonkové společnost dodávala v minulosti do Evrazu také řadu strojů a zařízení. „Už pět let se ale ta poptávka snižuje, v současnosti nemáme uzavřeny dohody prakticky na nic. Nyní to vypadá, že končí i kyslíkárna,“ doplnila Eva Kijonková.

Začátkem týdne se ve vítkovickém Evrazu uskutečnilo setkání zaměstnanců ocelárny se šéfem firmy Dmitrijem Ščukou. „Nedozvěděli jsme se nic nového o prodeji firmy ani to, jestli se v ocelárně začne od května vyrábět, nebo zůstane uzavřena. Máme zprostředkované informace o tom, že zatím se nepodařilo sjednat dohodu nejen na dodávky surového železa, ale nebyla ani prodloužena dohoda na plyny z kyslíkárny. Bez kyslíkového konvektoru ale provoz v ocelárně možný není,“ uvedl zástupce odborářů Evrazu Roman Ďurčo.

Jak vidíte budoucnost vítkovického Evrazu?

Povězte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.