Informoval o tom server Novinky.cz.

Všichni čtyři noví stipendisté studují pátý ročník VŠ, jejich stipendium činí rovných 7000 korun měsíčně a mohou s ním nakládat podle svého uvážení. Nechybí jim studijní předpoklady, odhodlání ani vytrvalost. Obstáli i v psychodiagnostických testech pro práci na jaderném zařízení.

Spolu se stipendiem byla čtyřem budoucím technikům zajištěna v Temelíně od září i pracovní pozice hned po skončení studia. „Oboustranný závazek pro mne znamená férovou dohodu, skvělou příležitost a jistotu do budoucnosti,“ usmívá se Martin Jelínek, který nyní studuje elektroenergetiku na Vysokém učení technickém v Brně.

Další stipendista, Adam Polák, se na budoucí profesi připravuje na Českém vysokém učení technickém v Praze. Má za sebou studijní pobyt ve Francii. „Získal jsem tam dobré zkušenosti, hlavně z laboratoře, ale domů jsem se vracel rád. Naše jaderná fakulta má školní reaktor, a to je velká výhoda,“ usmívá se.

Techniku na ČVUT v Praze studuje i Jan Hejný, na VUT v Brně se jí věnuje čtvrtý stipendista Adam Ocásek.

Výstavba 3. a 4. bloku Temelína znamená příležitost pro tisíce technicky vzdělaných pracovníků. Jenom s vlastním provozem vznikne okolo 500 nových pracovních míst. Techniků je v celé Evropě stále nedostatek. Energetici se je pro práci ve svých provozech proto snaží získat již během studií.

Stipendijní program Vysokoškolák je určen pro posluchače technických fakult vysokých škol, ale zajímají se o něj i středoškoláci. To nás překvapilo a potěšilo. Proto jim nabízíme Jadernou nebo Energetickou maturitu, což jsou stáže zahrnující přednášky a odborné semináře. Jejich absolvování je první z podmínek pro zařazení do stipendijního programu,“ vysvětluje Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ.

Kromě stipendií, jež ČEZ poskytuje již čtvrtým rokem, si mohou studenti vybrat jedno z nabízených témat své závěrečné práce.

V loňském roce proběhla také virtuální soutěž o brigádu ve Skupině ČEZ. Zájemci v ní zábavnou formou plnili reálné i smyšlené pracovní úkoly a odpovídali na otázky spojené s energetikou. Nesoutěžní verzi programu si můžete vyzkoušet na http://apps.facebook.com/cez-brigada/

Co si myslíte o stipendiích pro vysokoškoláky?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.