Evropská komise má výtky k trojici českých operačních programů pro nové programové období 2014-2020, a proto je příští měsíc neschválí. Česká republika bude mít možnost složit „reparát” až o několik měsíců později, druhé kolo schvalování totiž proběhne v červnu. Upozornil na to server Hlídacípes.org s odvoláním na dopis, který na začátku týdne dorazil z Bruselu na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Evropské komisi se v připravených programech „Podnikání a inovace“, „Rybářství” a „Životní prostředí” nelíbí zejména způsob odměňování úředníků, který má řešit služební zákon, napsal server.

Výhrady Komise potvrdil novinářům i tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza. Brusel podle něj po Česku požaduje, aby ohodnocování úředníků probíhalo transparentněji.

Zástupci Evropské komisi zcela nerozuměli českému systému zákonů a vyhlášek, ale myslím, že se nám jim to podařilo vysvětlit. Texty vyhlášek ještě budou chtít vidět,” uvedl Prouza, který zdůraznil, že Česká republika nechce opakovat chyby z minulého období a hodlá spustit vyhlašování výzev k čerpání unijních prostředků co nejdříve.

K tomu ale musí řídící orgány jednotlivých operačních programů splnit určité podmínky. Jednou z nich je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové i nutnost včasného dokončení příruček pro žadatele a příjemce.

 

Domníváte se, že Komise připravené programy napodruhé schválí?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-