Jejím posledním projevem je odmítnutí návrhu firmy na mimořádnou směnu ve výrobě fabií z pátku na sobotu. Firma chtěla uspořádat čtyřhodinovou směnu do dvou hodin v sobotu ráno, aby dohnala menší výpadky v náběhu výroby Fabie. Stejně tak odboráři nevyhověli požadavku na další směnu u výroby náprav. Uvedl to týdeník odborářů Škodovácký odborář.

Hlavním střetem při vyjednávání bývají pravidelně mzdy, o nich ale ještě v podstatě nezačaly obě strany vyjednávat. Na rozdíl od jiných let odboráři letos ani neuvedli, s jakým požadavkem přicházejí.

Zatím jediným konkrétním požadavkem je navýšení příspěvku na penzijní připojištění a týmové odměňování. Odboráři už současně oznámili, že zřejmě nebudou trvat na zrušení flexikont výměnou za nulový růst mezd. „hFirma má obrovské obavy z toho, že vyprší dohoda o flexikontech,” řekl šéf škodováckých odborářů Jaroslav Povšík.

Obě strany mají ještě čas na dohodu do konce měsíce, kdy vyprší stávající kolektivní smlouva. Do té doby automobilka ještě oznámí zřejmě rekordní hospodářské výsledky za celý rok. „Jsme vyjednavači a hledáme strategii. Proti nám je řada chytrých a suverénních lidí, zásadně nechceme prohrát. Prohru neuznávám, jedině kdybych měl padnout,” uvedl Povšík v odborářském týdeníku.

Škoda Auto zažila loni rekordní rok, kdy poprvé přesáhl počet vyrobených aut hranici milionu kusů. Růst letos pokračuje, za leden prodala o 7,5 procenta aut více než v loňském lednu.

 

Domníváte se, že jsou odbory ve Škodě protestují oprávněně?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-