Na dodržování ochrany soukromých informací podle nového evropského nařízení bude dohlížet Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Na instituci, která doposud stála mimo veřejný zájem politiků i lidí, tak dopadne dohled nad jedním z nejsložitějších předpisů posledních let. Úřad přitom přibral jen několik málo lidí a také se mu na letošní rok jen kosmeticky navýšil rozpočet.

Podle předsedkyně ÚOOÚ Ivany Janů na úřad nastoupilo pět nových zaměstnanců, tedy polovina z toho, co ředitelka požadovala. Mimoto zkušené pracovníky úřadu přetahují do svých služeb zejména banky a další bohaté firmy. Na ty ze zákona dopadla povinnost mít pověřence, který bude dohlížet na ochranu osobních údajů. A nabízejí jim i několikanásobně vyšší platy, než mají na ÚOOÚ. “Dost lidí jsem přitom přemluvila, aby u nás zůstali s příslibem, že se otázka platů podaří vyřešit,” řekla Janů.

Úřad letos hospodaří s rozpočtem 165 milionů korun, což je asi o pět procent více než vloni. Janů upozorňuje, že například v Irsku se srovnatelným počtem obyvatel dostal úřad na GDPR 100 milionů eur, čímž se mu rozpočet navýšil o 55 procent. “Já jsem si řekla o 4,5 milionu korun, nakonec jsem dostala tři a půl milionu,” řekla ředitelka ÚOOÚ.

Zdroj: www.ihned.cz 

-lhe-