Zjistila to Česká televize.

Statistiky ukazují, že jen v říjnu bylo na úřadech práce v tuzemsku registrováno 32,5 tisíce absolventů, což je o dva tisíce více než v září. Absolventi vysokých škol, alespoň podle zjištění ČT, stále více nacházejí přivřené dveře k zaměstnání, protože zaměstnavatelé hledají lidi, kteří mají praxi. Faktem sice je, že nezaměstnaných absolventů vysokých škol je nejméně v Praze, ale i tak zde někteří hledají práci s námahou. Naopak nejhůře jsou na tom čerství vysokoškoláci v Moravskoslezském kraji.

Studentům nejčastěji chybí podle ČT zkušenosti. Čím dál častěji proto už na škole hledají třeba i neplacené stáže. I tady je ale konkurence obrovská. Na jednu nabídku praxe reagují i stovky zájemců. “Je větší nabídka než poptávka. Pozveme kolem 12 až 15 lidí, dáme jim různé týmové úkoly, samostatné úkoly a na základě toho postupují ještě dále k pohovorům,” říká personalistka firmy L’Oréal Lucie Loukotová.

Vysokou školu jen loni úspěšně zvládlo už 400 tisíc studentů a číslo pořád roste. Nejhůře hledají uplatnění lidé s humanitním vzděláním. Naopak třeba technici nebo strojaři firmám pořád chybí.

-pda-

Proč je pro firmy těžké zaměstnat absolventy VŠ?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.