I když hlavním tématem nadále zůstává finanční ohodnocení, zaměstnavatelé se musí snažit najít vhodné nástroje, jak motivovat kandidáty, aby přijali jejich pracovní nabídku a zachovali jim loajalitu. Jak je vidět na výsledcích průzkumu, dříve běžné benefity již zaměstnance nezajímají. Stravenky anebo mobilní telefon i pro soukromé účely považují za samozřejmost a jejich zájem opadá i v případě vánočních večírků a dárků od zaměstnavatele, příspěvků na kulturní a sportovní aktivity, teambuildingů či dokonce občerstvení na pracovišti. Jde přitom o benefity, které nabízí většina firem,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Na situaci by měli zareagovat zaměstnavatelé a svou nabídku benefitů přehodnotit. Už jenom z toho důvodu, že se stále více do popředí na trhu práce dere generace tzv. mileniálů, a ta má jiné požadavky a preference. Jde jim o osobní rozvoj, vzdělání, flexibilitu a vyváženost pracovního a soukromého života.

V loňském roce první příčku nej-benefitů obsadilo jazykové vzdělání, v letošním roce je to třináctý plat a příspěvek na bydlení. Podle Grafton Recruitment to může být ovlivněno tím, že se neustále zvyšují ceny nájmů a dále faktem, že se čím dál častěji musíme stěhovat za prací. „Zejména zaměstnavatelé z Prahy a středních Čech stále častěji hledají lidi i mimo Středočeský kraj, protože zdejší nezaměstnanost je skutečně velmi nízká,“ komentuje Jitka Součková. V jaké hodnotě firmy benefity rozdávají?

Více než polovina dotázaných dostává benefity v hodnotě 1499 korun. To je o 500 korun méně než v loňském roce. Méně chtějí ale i zaměstnanci. Zatímco v roce 2016 by si přáli benefity ve výši 4499, v letošním roce to je 3999 korun. Rozdíl mezi realitou a očekáváním ovšem stále u nadpoloviční většiny zaměstnanců činí okolo 2500 korun.

Zdroj: www.e-sondy.cz 

-lhe-