Průměrná mzda tak byla o téměř 30 procent vyšší, než celorepubliková průměrná mzda. Údaj sdělilo v tiskové zprávě Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Automobilky, které jsou členy tohoto sdružení, zaměstnávají kolem 109 tisíc kmenových pracovníků. Z toho téměř 80 tisíc tvoří dělnické profese, u kterých je průměrná mzda 25 677 korun. I ta je nad úrovní celostátního průměru o zhruba pět procent.

Ve většině krajů přesahují mzdy ve firmách autoprůmyslu krajský průměr. Výjimkou jsou Praha a Jihomoravský kraj. Odborníci tvrdí, že automobilový průmysl má v České republice nadále velkou perspektivu.

„Počet pracovníků ve výzkumně vývojových organizacích automobilového průmyslu se zvýšil téměř o 12 procent, to je o více než 220 osob. Tento fakt je velmi dobrou zprávou pro budoucnost,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Celkový počet pracovníků v odvětví se snížil o 1,7 procenta. Více přitom propouštěli finální výrobci, kde zaměstnanost klesla o 2,6 procenta, u dodavatelů byl pokles o 1,5 procenta.

SAP sdružuje 11 výrobců vozidel a nástaveb včetně firem Škoda Auto, Hyundai, TPCA, Tatra a Jawa. Dále sdružuje 108 výrobců a dodavatelů náhradních dílů a příslušenství a 32 účelových organizací.

Chtěli byste pracovat v automobilovém průmyslu?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.