Z toho každých čtyřicet až šedesát minut vypadne zaměstnanci na pracovní stůl kousek čokolády. Příjemce jej může sníst, anebo vrátit do tuby. Stroj je přitom vybaven počítadlem a ukazuje, kolika kousků sladkosti se jedinec zvládl vzdát.

Online deník Aktuálně.cz uvedl, že předmět autoři vyzkoušeli na skupině dobrovolníků. Ti, kteří si dokázali čokoládu odpustit, podle nich následně častěji dotáhli úkoly do konce, méně se nechali rozptýlit drobnými podněty ve svém okolí, práci vykonávali systematicky a lépe se soustředili na podstatné záležitosti.

Autoři zařízení, které má posilovat houževnatost, se odkazují na americkou teorii vyčerpání ega. Ta zkoumá schopnost jedince ovládat se a jít za svým cílem. Jak skupina vědců připomíná, testováním pevné vůle se zabýval například psycholog Roy Baumeister. Ten naservíroval skupině respondentů ředkvičky, zároveň ale před ně volně položil talíř čokoládových sušenek. Poté měli jedinci skládat puzzle. Těm, kteří zvládli sníst zeleninu, aniž by si k tomu dopřáli sladkost, se to následně povedlo rychleji než ostatním, kteří se neudrželi. Baumeister tedy došel k závěru, že lze vůli stejně jako svaly posilovat. A to by podle Němců nyní měl dělat i stroj na čokoládu.

-red-