Thomayerovu nemocnici Skupina ČEZ podporuje dlouhodobě. „Prostřednictvím Nadace ČEZ jí od roku 2008 každoročně přispíváme zejména na přístrojové vybavení. Celková částka pomoci již dosáhla bezmála 9 a půl milionu korun. Naposledy to byla částka 1 570 000 korun na koupi infekční sanitky pro převoz COVID 19 pozitivních pacientů,“ uvedla členka představenstva ČEZ a členka dozorčí rady Nadace ČEZ Michaela Chaloupková. Podle vedoucího odboru chemické režimy v Elektrárně Ledvice Richarda Seydla dodají týdně nemocnici 700 litrů Anti-Covidu. „První dodávka 15 kanystrů je expedována právě dnes 15. dubna,“ říká Richard Seydl. „Těší nás, že můžeme přispět takto významné nemocnici. Desinfekci pro ni nejen vyrobíme, ale i dovezeme.“

Anti Covid1

Již na počátku března se přitom sama Skupina ČEZ ocitla v situaci, kdy s ohledem na rizika šíření nákazy koronavirem, potřebovala desinfekci na ruce. Jednalo se ovšem o absolutně nedostatkové zboží, a tak se v laboratořích rozhodli ji vyrobit. Samozřejmě, že hned na začátku vyvstaly dvě otázky: Dokáží si energetici sami desinfekci vyrobit? A bude vůbec účinná a zároveň bezpečná?

„Pracovali jsme podle schválené receptury Světové zdravotnické organizace WHO. Nevěděli jsme ovšem, jak účinný prostředek to bude. Potřebovali jsme ověřit, že neúčinkuje jen na bakterie, ale i na viry. Zvláště na malé obalené viry, jakým je i koronavirus, případně i na neobalené viry, které jsou obecně hodně odolné. Státní zdravotní ústav v Praze výrobek ověřil a Zdravotní ústav v Ostravě pak potvrdil, že náš Anti-Covid účinný je,“ dodává Richard Seydl s tím, že ověření potvrdilo ohleduplnost desinfekce k lidskému zdraví bez vedlejšího účinku dermatitidy.

Získat certifikaci na výrobu takového prostředku trvá obyčejně poměrně delší dobu než je jeden týden, často to bývá v řádu měsíců a někdy i let. Vzhledem k mimořádné situaci v souvislosti s pandemií koronaviru a možnosti alespoň někde pokrýt v České republice bílá místa s nedostatkem desinfekčních prostředků, bylo tentokráte testování účinnosti a nezávadnosti výrobku opravdu rychlou a jen týdenní záležitostí. Další týden již Skupina ČEZ nakupovala potřebné vybavení pro velkokapacitní výrobu. V průběhu třetího týdne již byl k dispozici přípravek pro 99 procent jejích výrobních lokalit. Podařilo se zadministratovat výrobu v průmyslovém měřítku, takže v současné době se desinfekce Anti-Covid vyrábí i v Elektrárně Prunéřov II.

Když je vše připraveno, výroba 1000litrového IBC kontejneru trvá asi 2 až 3 hodiny. Desinfekce musí poté ještě 72 hodin stát, aby v ní doběhly všechny chemické procesy. Teprve pak ji lze distribuovat směrem ven. „Pracujeme denně, zpočátku i o víkendech. Do výroby je zapojeno poměrně hodně lidí. Když jsme potřebovali nejvíce pomoci s přípravou a stáčením dezinfekce do obalů, zapojili se i kolegové chemici z Teplárny Trmice. Centrála nám pomáhá s částí administrativy, tiskne etikety, shání obaly a celkově z nás snímá zátěž se zajištěním prostředků pro výrobu. Já osobně se pak s vedoucím oddělení provozu chemie, technology a s mistrem chemické úpravny vod střídám při míchání a plnění do obalů. Na mě je také koordinace dopravy a příprava přepravních dokumentů podle toho, jestli přepravujeme podlimitní množství nebo podle ADR, tedy podle Evropské dohody o silniční dopravě nebezpečných věcí, kam spadá i Anti-COVID,“ uzavírá Richard Seydl.

Zdroj: ČEZ