Je to dáno tím, že Německo provádělo posledních 10 let sice nenápadné, ale významné reformy a restrukturalizace na úrovni státu i úrovni podniků. Německo je dnes nejkonkurenceschopnější velká světová ekonomika.

Jaroslav Míl ŠÉF SVAZU PRŮMYSLU A DOPRAVY

Klíčovým domácím pozitivním faktorem v příštím roce bude, aby obyvatelé České republiky cítili, že za své daně dostávají od státu adekvátní servis. Pozitivní bude, pokud poptávka po našem zboží bude stát na zdravých základech a bude dlouhodobá. To znamená, že nebude vyhnána uměle bobulemi, jako to bylo u šrotovného.

Evžen Kočenda EKONOM CERGE

Čím dál budeme od krize, tím bude ekonomika fungovat normálněji. Lidé, kteří rozhodují o investicích, budou uvažovat víc reálně. Samozřejmě pokud se bude dařit Německu, tak na tom budeme dobře i my. Německo je dlouhodobě zdravá ekonomika, odolává otřesům lépe než ostatní země. Český HDP závisí na jeho zahraničním obchodě nejméně z jedné čtvrtiny. Doma bude důležité, zda vláda začne dělat reformy. To by mělo zlepšit náladu mezi podnikatelským sektorem.

Martin Fassman HLAVNÍ EKONOM ČMKOS

Nevidím žádné pozitivní faktory, ale jen ty negativní: vyšší ceny, nižší příjmy, růst cen surovin. Jsem v podstatě pesimista a nejsem zřejmě vhodný objekt pro ankety tohoto typu. Na to jsou tu jiní.

Tomáš Holomoucký ŠÉF DB SCHENKER – LOGISTIKA

Rostoucí poptávka. Třeba nám rostly objemy tento rok a porostou i v příštím. Táhne nás zejména automobilový průmysl a hightech sektor. Připravujeme se na další oživení a rozšiřujeme transportní a skladové kapacity. Myslím, že toto oživení má pevný základ. Vidíme ho jak v okolních zemích, tak v těch vzdálenějších. Například u Číny nebo u Brazílie máme nárůst, o kterém se nám ani nesnilo.

David Marek ANALYTIK ATLANTIK FT

Pozitivní je pokračování trendu nízkých úrokových sazeb, což podněcuje investiční aktivitu i oslabování kurzu koruny, což zlepší šance exportérů. Kvůli vládním škrtům v rozpočtu ale očekávám nižší růst HDP v roce 2011 o to zhruba o 0,5-0,6 procenta. Důležitým faktorem bude, jak eurozóna zvládne vývoj kolem dluhové krize, zda bude eskalovat i ve Španělsku či Portugalsku. Jinak pozitivním překvapením je rychle rostoucí Německo. A vypadá to, že ještě nějakou dobu poroste.

Zdroj: Hospodářské noviny