Ze státních drážních organizací se tak zaměstnanci ČD Cargo jako jediní nedočkají růstu platů.

Podpis kolektivní smlouvy v úterý bez větších detailů potvrdili zástupci ČD Cargo a Odborového sdružení železničářů (OSŽ).

Podniková kolektivní smlouva na rok 2014 je vyváženým kompromisem a vytváří předpoklad pro udržení sociálního smíru a celkového uklidnění situace ve společnosti ČD Cargo,“ uvedly obě strany ve svém prohlášení.

ČD Cargo chce příští rok uspořit jen na mzdových nákladech sto milionů korun.

Kolektivní vyjednávání v ČD Cargo bylo letos ze všech železničních společností nejvyhrocenější: vedení požadovalo například zrušení všech benefitů, které stojí firmu ročně kolem půl miliardy. Odboráři proto ještě před necelým měsícem mluvili o stávce.

Pokud společnost bude pokračovat v kolektivní smlouvě systémem proškrtávání se k neprosperitě, tak je tady reálná hrozba stávky,“ uvedl šéf odborů v ČD Cargo Radek Nekola v odborářském týdeníku Obzor.

Dohoda o platech je hotová i u dalších organizací na železnici. České dráhy příští rok zvýší platy o 1,4 procenta, každý zaměstnanec dostane navíc v lednu jednorázovou prémii 1000 korun. Správa železniční dopravní cesty zvýší mzdy o jedno procento.

Myslíte si, že výše uvedená kolektivní smlouva skutečně vytvoří sociální smír v ČD Cargo?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.