Online deník Aktuálně.cz demonstruje svá tvrzení na tom, že z tuzemských průmyslových firem přicházejí nejhorší data za poslední tři roky, která navíc nápadně kopírující situaci z října 2008, tedy z počátku hlubokého průmyslového propadu během finanční krize.

Aktuálně.cz si také vzalo na pomoc další analýzu, tentokrát z dílny deníku Insider, který uvedl výzkum ekonomického klimatu ČSÚ a čtvrtletní průzkumy Svazu průmyslu a České národní banky. Ty shodně ukazují, jak černě vidí majitelé a vrcholní manažeři firem příští měsíce. Zlepšení v příštích třech nebo šesti měsících očekává jen desetina firem. O tom, že za tři měsíce bude hůře, jsou přesvědčení manažeři z pětiny dotázaných firem, zhoršení za šest měsíců čeká sedmina z nich. A reálné příklady dokládají, že černá nálada není žádným virtuálním výmyslem.

Potíže v průmyslových firmách, které jsou v některých regionech klíčovými zaměstnavateli, totiž podle Aktuálně.cz přináší už první oběti. Výrobu přerušilo už více podniků, vedle žateckého Panasonicu to je firma Solar, která dělá solární panely ve Valašském Meziříčí. Bohužel nedaleko odtamtud je v podobné situaci Zbrojovka Vsetín.

Zhoršení nálady tuzemských průmyslníků je možné, jak uvádí na konkrétních číslech deník Insider, spojovat s dopady dluhové krize v eurozóně, ale průzkumy Svazu průmyslu podle Aktuálně.cz detailně ukazují, že podstatnějším a častějším faktorem, který firmám představujícím zhruba třetinu celé ekonomiky komplikuje život, je výpadek tuzemské poptávky.

-pda-

Zhorší se podle vás situace na pracovním trhu v tuzemsku?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.