Situace na trhu práce se prozatím nijak nelepší. Problémem trhu práce je nedostatek volných pracovních míst. Oživení ekonomiky musí nabrat větších obrátek a trvat delší dobu, aby firmy začaly nabírat nové zaměstnance a nezaměstnanost mohla začít klesat,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. V prosinci by se měl podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu vyšplhat podle něj na 8,2 procenta.

Za listopadovým vzestupem nezaměstnanosti stály výlučně sezonní faktory související s nástupem zimy. Po očištění o sezonní faktory vykazuje trh práce stabilizaci,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Nezaměstnanost podle něj dosáhla svého dna v červnu, od té doby na ni začínají opět působit negativní sezonní faktory.

Nezaměstnanost by tak na konci roku měla nepatrně přesáhnout úroveň osmi procent,“ dodal.

Analytik společnosti Home Credit Michal Kozub upozornil, že v listopadu nezaměstnanost zpravidla roste výrazně rychleji, a proto je dnešní výsledek podle něj pozitivní.

Situace je v současnosti stabilní, a nehrozí žádné dramatické výkyvy. Rozhodně nejde ale o ideální situaci. V prosinci by zhoršování mělo pokračovat. Zlepšení se dočkáme nejdříve na jaře,“ uvedl.

Celkově se data zdají být v souladu se stabilizací ekonomického výkonu po předchozí recesi. Teprve koncem zimy začne trh práce pociťovat oživení v ekonomice, které se projeví zvýšenou tvorbou pracovních míst,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Také podle serveru Idnes.cz stojí za nárůstem nezaměstnanosti konec sezónních prací a nástup zimy, která však už láká na hory první zimní turisty, což by v dalších měsících mohlo pomoci otevřít pracovní příležitosti pro lidi v lyžařských oblastech. Celkově však podle portálu nezaměstnanost ještě stoupne.

„Závěr roku přinese další růst počtu nezaměstnaných. Lidem budou končit úvazky na dobu určitou, respektive budou mizet pracovní místa ve firmách, které si zvykly posílat lidi na zimu na úřady práce. Nezaměstnanost se tak nepochybně přehoupne přes hranici osmi procent,“ sdělil Idnes.cz  analytik ČSOB Petr Dufek.

Podrobné údaje o listopadové míře nezaměstnanosti najdete na stránkách MPSV.

Souhlasíte s analytiky, že situace na trhu práce se na jaře zlepší?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.