Trh agenturního zaměstnávání čeká jedna z největších změn za celou novodobou historii. V Senátu už leží novela zákona o zaměstnanosti, od níž si ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) slibuje, že zamezí nekalému podnikání, kterého se v současné době dopouští řada pracovních agentur. Senátoři ji mají schvalovat příští týden.

Cílem je vyčistit trh od agentur, které využívají mezer v zákoně,” shrnuje v jedné větě viceprezident Asociace poskytovatelů personálních služeb a ředitel třetí největší agentury na trhu Adecco ČR Ondřej Wysoglad.

Hlavní zbraní, která by měla zmíněnému obcházení zákona zabránit, je zavedení půlmilionové kauce. Tu bude muset nově zaplatit každá vznikající i již zaběhnutá agentura. Zvýší se i pokuty za prohřešky.

Kauce má odradit problémové firmy od toho, aby účelově zakládaly dceřiné pracovní agentury. Tímto způsobem se totiž podle MPSV některé snaží vyhýbat placení sociálního a zdravotního pojištění a daní za své zaměstnance. Na to si stěžují i odborové asociace. Podle nich některé velké společnosti zakládají menší agentury, mezi kterými své pracovníky neustále přemisťují, a ti tak oficiálně odpracují méně hodin. Díky tomu jim agentury nemusí dávat smlouvu na hlavní pracovní poměr, pouze dohodu o pracovní činnosti. Proto pojištění ani daně platit nemusí.

Vývoj počtu pracovních agentur na českém trhu

Podvodné agentury si přitom od firem, pro které pracovníky poskytují, účtují částku, která s náklady na sociální pojištění počítá. Peníze si ale agentura nechá,” popisuje postup předseda ČMKOS Josef Středula. Podle něj na podvodné chování doplácí právě i pracovníci, kteří bez smlouvy na hlavní pracovní poměr přicházejí o řadu výhod. Nemohou například dosáhnout na úvěr od banky.

Půlmilionový poplatek

Přestože ministerstvo práce připravilo opatření proti podvodným praktikám, nedokáže vyčíslit, kolik agentur se takto chová. Proto zavedení kauce kritizuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Jedná se o naprosto obecná tvrzení, která nejsou doložena žádnou konkrétní analýzou prokazující nutnost zavedení kauce. Například není uvedeno a doloženo, v jaké výši vznikly daňové úniky. Nejsou také předloženy důkazy o jejich vzniku, nejsou uvedeny ani konkrétní agentury, které byly za protiprávní jednání postiženy,” uvedl v připomínce k návrhu zákona Jiří Plachý z ÚOHS.

Podle úřadu vytváří novela zákona bariéru hospodářské soutěže, protože vysoké “vstupní” poplatky mohou ztížit nebo znemožnit vstup drobných podnikatelů na trh i jejich fungování zejména v některých regionech.

Majitelé menších agentur se již na změnu zákona, která by měla vstoupit v účinnost ještě letos, připravují a shánějí peníze na zaplacení kauce. “Pomohla nám banka, která od nás odkoupila zatím neproplacené faktury. Chybějící peníze, které ještě máme v obratu, tedy nahradíme bankovním úvěrem. Novela výrazně prodraží podnikání jako takové,” říká René Kuchař, majitel agentury Student, jež v okolí Prahy zprostředkovává zaměstnání asi pro 3000 lidí ročně.

Agentury zaměstnají cizince

V Česku se podle ministerstva práce poradenstvím v této oblasti zabývá téměř dva tisíce společností − mezi lídry trhu patří Manpower, Randstat či Grafton. Agentury firmám poskytují své zaměstnance především na krátkodobé sezonní práce − loni takto firmám pronajaly přes 300 tisíc pracovníků. Hledají také vhodné kandidáty na volná pracovní místa, a to například i na manažerské pozice.

Podle prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče zákon dopadne hlavně na malé firmy: “Počet agentur práce se zcela jistě zredukuje. Odpadnou ti malí a střední. Kdo nezaplatí, přijde o povolení. Až dvěma miliony korun bude navíc pokutováno doposud běžné chování agenturních zaměstnanců, kteří přecházejí mezi agenturami v průběhu jednoho měsíce.”

Přestože malí a střední hráči na trhu novelu spíše kritizují, vítají novou možnost zaměstnávat cizince ze zemí mimo EU a pronajímat je klientům. “Firmy nyní nemají kapacitu ani prostor pro administrativu spojenou s náborem cizinců. Novela urychlí proces získávání nových zaměstnanců,” popisuje Wysoglad z firmy Adecco.

Agenturní zaměstnávání cizinců zákon z roku 2012 zakázal kvůli problémům se zvýšenou kriminalitou a také proto, že agenturou zaměstnaní cizinci měli v českých firmách v minulosti horší platové podmínky než kmenoví zaměstnanci. Toho se odpůrci novely bojí i nyní. Problém je navíc kvalita pracovníků.

Největší problémy s nedostatkem dělníků řeší výrobní firmy. Zde agentury evidují poptávku téměř po 80 tisících volných pracovních místech.

Zdroj: www.ihned.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.

-lhe-