Do měsíce bude na našich stránkách nabídka pracovních míst i služeb, které lidem z českého příhraničí nabízíme,“ řekla Pavla Řeháková z firmy.

Podle Herberta Unnasche z vedení ABERLAND REGio GmbH chtějí partnerské bavorské firmy typu skláren, stavebních, strojírenských i elektro firem i výrobci optiky všechny odborné zaměstnance od vyučených po vysokoškoláky.

Náš region poptávku nepokryje. Proto sháníme lidi u vás,“ řekl Unnasch.

Pokud by neuspěli v Plzeňském kraji, zaměří se na další regiony i země. Žáky, učně a studenty v Bavorsku už oslovuje a motivuje. V okresu Regen je míra nezaměstnanosti 2,8 a v celém Bavorsku 4,6 procenta, což je nejnižší číslo ze všech spolkových zemí.

Zesílená poptávka ze strany německých firem trvá podle Unnasche už dva roky, kdy firmám v okrese rostou objednávky.

Věra Tomaierová z klatovské pobočky Úřadu práce ČR potvrdila, že poslední rok se u nich objevuje výrazně více letáků a nabídek německých firem, pracovních úřadů i bavorských poradců Eures, což je evropská síť pracovních míst. „Chtějí odborné pracovní síly,“ uvedla.

Dodala, že české pohraničí má stejné problémy jako oblast Bavorska. „Jejich mladí odcházejí do jiných německých regionů a naši mladí odcházejí také. Vzhledem k tomu, že se ve školách včetně příhraničí více učí angličtina, tak naši už dávají přednost Anglii, Irsku a Americe,“ uvedla.

V posledních dvou letech přibývají německé agentury, které „lanaří“ Čechy a vytvářejí filiálky v českém příhraničí.

V Klatovech a Domažlicích sedí čeští zástupci, kteří poskytují informace o volných místech v Německu,“ uvedl. Podmínkou odchodu za prací do Bavorska je alespoň částečná znalost němčiny.

Německá agentura podle ní nemůže čekat, že v okresech u hranic, kde pendlerství funguje trvale 25 let, sežene stovky lidí. Pendleři v minulých letech krize ubyli, ale nyní opět posilují.

Dříve to byla gastronomie, cestovní ruch a některá řemesla, teď je to skoro ve všech oborech, a to od vyučení až po vysokou školu,“ řekla.

Současná velká potřeba německých firem by podle ní mohla ovlivnit i chování a platy německých filiálek v ČR, protože vzhledem ke kurzu koruny vůči euru si Češi, kteří budou mít na výběr, raději zvolí práci v Německu.

Byli byste ochotni odejít za prací do Německa?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.