Září ještě ani neskončilo, ale na královéhradecký úřad práce míří stovky uchazečů o zaměstnání, především absolventů všech typů škol. Loni do evidence v této době zapsali 725 lidí, letos jen do 24. září již 760.

Každý z nich k nám musí přijít osobně, při zaevidování předkládá nejlépe občanský průkaz. Tím prokáže svou totožnost a doloží místo trvalého pobytu, protože evidence se vede právě podle bydliště. S sebou by měli mít také výuční list, maturitní vysvědčení nebo vysokoškolský diplom. Pokud zkouškami neprošli, tak stačí potvrzení o ukončení studia. Pak vyplní žádost o zprostředkování zaměstnání,“ vysvětlila první kroky absolventů bez práce Petra Mikanová, vedoucí oddělení zaměstnanosti kontaktního pracoviště v Hradci Králové.

Dodala, že většinou právě mladí nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nesplňují totiž podmínku, že v posledních dvou letech alespoň dvanáct měsíců pracovali. „Jedná se opravdu jen o výjimky, kdy například vysokoškolák studoval a přitom stihl zaměstnání,“ doplnila.

Volných míst je velmi málo, po krizi tak jedna třetina na všechny uchazeče. Proto se snažíme se zaměstnavateli spolupracovat, aby se nabídka rozšířila. Máme jisté možnosti, můžeme využít různých projektů a dotovaných míst,“ uvedla Petra Mikanová.

Jednou z možností jsou i brigády. Ovšem s podmínkou, že si absolvent vydělá maximálně 4250 korun hrubého měsíčně.

Jak by bylo podle vás možné nejlépe pomoci absolventům v uplatnění na trhu práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.