Z dotazníku, kterého se zúčastnilo 131 společností, podle online deníku Aktuálně.cz vyplynulo, že pouze 61 podniků vezme absolventa, ačkoliv doposud nepracoval. Dalších 29 zaměstnavatelů uvedlo, že se to u nich děje zcela výjimečně. Desetina firem pak nábor lidí bez praxe naprosto odmítá.

Aktuálně.cz uvedlo, že pouze necelá třetina absolventů nakonec místo získala, i když s danou pozicí neměli žádnou zkušenost. Dalších 15 procent osob to označilo za obtížné a 41 procent za nemožné. Zbylých 12 procent dotázaných uvedlo, že hledali práci jen v oboru, ve kterém již dříve působili.

Podle personalistů, které online deník oslovil, vyplývá, že sehnat při škole relevantní praxi je problém hlavně pro posluchače humanitních a ekonomických programů. Důvodem je velký nadbytek absolventů těchto oborů, takže mladí lidé často hledají práci mimo vystudovaný obor. Namísto svého zaměření se tak v prvním zaměstnání mnohdy věnují výdělku v call centru nebo činnosti obchodního zástupce.

Složité to mají také podle zjištění Aktuálně.cz studenti chemických škol, ačkoliv z odlišného důvodu. Pro firmy jsou zajímaví a často se stává, že by podniky i zrovna někoho potřebovaly. Většinou ale nabízejí plný úvazek, což si studenti nemohou dovolit. Jiná situace platí například na lékařských nebo pedagogických fakultách. Najít si při studiu práci je většinou časově nemožné, nemluvě o tom, že většina nemocnic a škol nedostudovaného odborníka nezaměstná. Posluchači v tomto případě ovšem získávají praxi během studia.

-pda-