Podle statistiků dvě zaměstnání oficiálně přiznává přes 100 tisíc lidí, podle neoficiálních odhadů však může mít další vedlejší příjem až čtvrtina ze všech zaměstnaných, tedy přes milión lidí.

Nástup do druhého zaměstnání, příležitostné brigády, dohody o provedení práce či zahájení vlastního podnikání se tak stávají u řady lidí jediným východiskem, jak si vylepšit příjmy. Většina firem totiž mzdy loni ani letos nezvyšovala, zato vzrostly životní náklady.

Další odhady však hovoří o tom, že až čtvrtina z celkem 4,7 miliónu zaměstnaných v ČR využívá nějakou formu přivýdělku. V posledních měsících například vzrostl i počet lidí, kteří si pořídili živnostenský list.

V Česku nemá druhá práce ani tak formu druhého pracovního úvazku ani práce na dohodu, ale spíše podobu živnostenského listu. Zaměstnavatel ušetří na mzdě, stát současně přijde o daně a sociální odvody,“ říká hlavní makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann.

Snaha najít si druhý příjem není podle serveru Esondy.cz české specifikum. Například v sousedním Německu narůstá rovněž počet lidí, kteří nevystačí s jedním příjmem. Podle Spolkového úřadu práce si ke svému hlavnímu zaměstnání na konci loňského roku přivydělávalo 2,66 miliónu lidí, tedy prakticky každý desátý zaměstnanec.

V ČR podle ministerstva práce a sociálních věcí na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny ze zaměstnaných 4,7 miliónu lidí.

Z dostupných údajů o vývoji reálné hrubé mzdy jednotlivých zaměstnanců (srovnání rok 2012/rok 2011) vyplynulo, že přibližně 26 % zaměstnanců zaznamenalo její zvýšení, u 13 % víceméně stagnovala a u 61 % se mzda dokonce snížila.

Podle analytiků vedle potřeby získat více peněz v době, kdy mzdy nerostou a firmy nabídkami dobře placené práce nehýří, je druhý pracovní poměr i určitou pojistkou proti případné nezaměstnanosti, aby zaměstnanci nezůstali bez příjmu.

Dvě a v některých extrémních případech i tři povolání mají ale svá zdravotní rizika, upozorňují lékaři. Lidský organismus není stroj bez hranic. Navíc rostou nároky na většinu zaměstnanců v jejich hlavních zaměstnáních, výjimkou není práce o víkendu či přes čas. Dlouhodobá honička a přetěžování organismu mohou otevřít bránu i jiným chorobám, vyvolat zdravotní problémy.

Máte kromě hlavního zaměstnání i nějaký vedlejší příjem?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.