Z průzkumu vyplývá, že zatímco zaměstnanci by větší svobodu v práci uvítali, jejich nadřízení jsou opačného názoru.

Průzkum portálu PráceNaDálku.cz probíhal v lednu až dubnu letošního roku. Zúčastnilo se ho 708 respondentů, mužů i žen všech věkových kategorií od živnostníků přes pracovníky malých a středních firem, až po manažery velkých i nadnárodních společností.

Z průzkumu vyplývá, že v České republice zatím jen velmi zvolna přibývá firem využívajících práci na dálku. Zatímco v roce 2011 jich bylo necelých pět procent, letos tuto formu práce využívá už 10 procent podniků a společností. Mimo kancelář se pracuje spíše v menších firmách do deseti zaměstnanců (30 procent z dotázaných firem). S velikostí podniku, respektive počtem pracovníků, svoboda práce klesá. Klasickou práci v kanceláři stále preferuje na 51 procent firem.

Průzkum dále prokázal, že tuzemské firmy stále neumí efektivně využívat běžně dostupné technologie. Firemních data dostupná odkudkoliv, tedy přes internet, má jen 25 procent společností. Naopak 16 procent podniků je na svém firemnímu serveru závislá natolik, že i nejzákladnější agendu musí zaměstnanci vyřizovat z kanceláře.

Od tohoto faktu se odvíjí i využívání technologií, díky kterým lze na dálku pracovat. Notebooky jsou standardní výbavou jen 35 procent zaměstnanců. Smartphony využívá pouhých sedm procent dotázaných pracovníků. V osmi procentech případů pak nemá ve firmě smartphon jediný zaměstnanec.

Proč je v ČR nárůst firem využívajících práci na dálku tak pomalý? I na to průzkum odpovídá. Za vším je především lidský faktor. Potřebné technologie jsou levné a dostupné, 26 procent manažerů ale přiznává, že neví, jak řídit podřízené na dálku.

Dalších 18 procent z nich si neumí nastavit podmínky pro odměňování vzdálené práce a celá třetina vedoucích pracovníků svým podřízeným jednoduše nedůvěřuje. Práce na dálku by podle nich přinesla pokles produktivity.

Jinak jsou na tom zaměstnanci. Možnost pracovat na dálku by uvítalo na 90 procent pracovníků. Panují však mezi nimi také obavyN například 18 procent z nich si není jisto svou znalostí softwaru a hardwaru pro efektivní práci.

Práce na dálku v mnoha směrech zefektivňuje pracovní výsledky. Je flexibilnější a může zaměstnavatelům snížit náklady na komunikaci mezi zaměstnanci i zákazníky až o 90 procent. Firmy mohou šetřit za nájmy kanceláří, energie, či pořízení a údržbu vozového parku.

V západních zemích, především USA, Velké Británii nebo Skandinávii využívá tuto formu práce už více než 50 procent firem. V České republice o popularizaci této formy práce usiluje právě portál PráceNaDálku.cz.

Chtěli byste pracovat „na dálku“?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.