Nástroj rozvoje průmyslových vztahů a kolektivního vyjednávání v České republice i v rámci EUtitulni-fotka

...tedy zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců (sdružení zaměstnavatelů a odborové organizace) hrají v sociálním a hospodářském procesu významnou roli. Zastupují veškeré zájmy světa práce a pomáhají s řešením širokého spektra vzniklých problémů od nastavení pracovních podmínek až po vzdělávací systém.

Kteří jsou hlavní sociální partneři?
Co vám přináší projektové aktivity sociálních partnerů?
partnerDíky projektům je v provozu nejen portál socialnidialog.cz, ale máte možnost účastnit se stovek seminářů a workshopů či využívat poradenské služby v regionech.
Zjistěte více

Aktuality

Prev Next

NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ OVZDUŠÍ

imgOstatní / 06.06.2023

Navrhovaná novela zákona o ochraně ovzduší je předkládána primárně na základě aktualizaci Národního programu snižov...

Více zde

Senátem prošel zákon o ochraně whistleblowerů, bude se týkat tisíců firem

imgOstatní / 05.06.2023

Zákon o ochraně oznamovatelů, který společnostem s více než padesáti zaměstnanci ukládá povinnost mít zprovozněný s...

Více zde

S benefity se lidé častěji věnují prospěšným aktivitám

imgTrh práce / 02.06.2023

Lidé, kteří dostávají od zaměstnavatelů volnočasové benefity, se 2,5x častěji věnují aktivitám ve prospěch svého zd...

Více zde

V inkluzivitě chceme inspirovat ostatní zaměstnavatele, říká personální šéf Lega

imgTrh práce / 30.05.2023

Společnost Lego Production se opět probojovala do desítky nejlepších zaměstnavatelů v žebříčku Randstad Employer Br...

Více zde

Komentář ke konci zápisu rodných čísel do OP

imgOstatní / 29.05.2023

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš dnes představil plány na utlumení využívání rodných čísel a konec jejich zápi...

Více zde

On-line poradna

Nevíte si rady s nějakým pracovně-právním problémem?

Potřebujete poradit, jak čelit potížím v práci, nebo řešíte nějaké nedorozumnění mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem?

Položit dotaz  

Odpovědi na dotazy

On-line poradna

Nevíte si rady s nějakým pracovně-právním problémem?

Potřebujete poradit, jak čelit potížím v práci, nebo řešíte nějaké nedorozumnění mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem?

Položit dotaz  Odpovědi na dotazy

Kalendář akcí

Od
Do
analýzyZpravodaj

Sledujte nás

facebook   twitter

Co bude s benefity na základě vládních opatření? Jedním z bodů návrhu, které vláda představila minulý týden, je konec daňové úlevy u zaměstnaneckých benefitů. Jestli vládní nařízení projde, a co to s benefity udělá, zatím jasné není. V tuto chvíli firmy na benefitech šetřit neplánují. Vyplývá to z odpovědí 372 firem, které se zúčastnily průzkumu C&B Data Monitor v březnu letošního roku.

Desítky zástupců firem, které se do dotazníkového šetření zapojily, si nenechaly ujít prezentaci výsledků C&B Data Monitor, která proběhla v květnu a shrnovala poznatky z průzkumu v oblasti odměňování a benefitů.

„Podle průzkumu firmy v oblasti benefitů nehodlají šetřit. Naopak prostředky na benefity na jednoho zaměstnance porostou. Zhruba polovina firem říká, že prostředky na benefity zanechá tak, jak je měla v předešlém roce a 46 % do nich chce dát ještě více prostředků a mít je zajímavější pro zaměstnance,“ říká Josef Chovanec, konzultant TREXIMY. „Méně chce dát do benefitů pouze 4,3 % firem,“ dodává Josef Chovanec. „Trend je udržet nebo navýšit prostředky na jednoho zaměstnance v benefitech,“ vysvětluje.

„V průzkumu 20 % firem označilo, že letos zavádí nějaký nový benefit,“ říká Josef Chovanec. Nejčastěji zaváděnými benefity jsou dle odpovědí cafeteria systém, poukazy, věcné dary nebo slevové poukazy pro zaměstnance. Odpovědi se však liší podle velikosti firem, například u těch mezi 250 až 500 zaměstnanci je nejčastěji zaváděným benefitem příspěvek na dopravu do zaměstnání. „V průzkumu jsme záměrně nechali i ty odpovědi, kterých je malý počet. I firmy, které mají rozsáhlé portfolio benefitů a chtějí zavést nějaký nový, se tak mohou inspirovat,“ doplňuje Josef Chovanec ke zveřejněné podobě průzkumu.

Výsledky zmiňovaného průzkumu C&B Data Monitor jsou na webu hrdrive.cz volně k dispozici v interaktivní podobě. Kdokoli se o oblast mezd a benefitů zajímá, najde kompletní výsledky průzkumu v sekci srovnání s trhem práce. Může si tak projít oblasti a odpovědi také podle kritérií, které jsou pro něj nejrelevantnější. Odpovědi týkající se benefitů lze filtrovat dle velikostí firem, v případě mezd je možné vybrat i více kritérií, např. kraj nebo odvětví.

C&B Data Monitor je nástroj, který v přehledné podobě přináší data o vývoji mezd z veřejně dostupných strojů a zahrnuje v sobě také vlastní průzkum TREXIMY o plánech firem v oblasti mezd a benefitů. Průzkum děláme dvakrát ročně. Podzimní vlna mapuje plány pro oblast odměňování, zjišťuje, kolik firmy dávají do finančního plánů pro příští rok. V jarní vlně zjišťujeme, na čem se firmy dohodly s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: www.trexima.cz