Nástroj rozvoje průmyslových vztahů a kolektivního vyjednávání v České republice i v rámci EUtitulni-fotka

...tedy zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců (sdružení zaměstnavatelů a odborové organizace) hrají v sociálním a hospodářském procesu významnou roli. Zastupují veškeré zájmy světa práce a pomáhají s řešením širokého spektra vzniklých problémů od nastavení pracovních podmínek až po vzdělávací systém.

Kteří jsou hlavní sociální partneři?
Co vám přináší projektové aktivity sociálních partnerů?
partnerDíky projektům je v provozu nejen portál socialnidialog.cz, ale máte možnost účastnit se stovek seminářů a workshopů či využívat poradenské služby v regionech.
Zjistěte více

Aktuality

Prev Next

Katastrofický scénář propouštění se zatím nepotvrdil

imgTrh práce / 05.12.2022

České firmy se snaží i v současné náročné situaci své zaměstnance udržet. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy, ...

Více zde

Firmy nesouhlasí s návrhem na zvýšení minimální mzdy

imgTrh práce / 02.12.2022

Návrh ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na zvýšení minimální mzdy od ledna o 1100 korun ze 16 200 na 17 300 Kč nar...

Více zde

Aktuality nejen z pracovněprávní legislativy

imgTrh práce / 01.12.2022

Regionální zastoupení SP ČR pro Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina a Plzeňský kraj, Jihočeský kraj a Karlovarský kra...

Více zde

V ŘECE BÍLINĚ PLAVE DÍKY ŠKOLÁKŮM PŮL TUNY NOVÝCH RYB

imgOstatní / 29.11.2022

Za účasti třeťáků a čtvrťáků 3. Základní školy v Litvínově vypustili severočeští rybáři do řeky Bíliny blízko přesu...

Více zde

On-line poradna

Nevíte si rady s nějakým pracovně-právním problémem?

Potřebujete poradit, jak čelit potížím v práci, nebo řešíte nějaké nedorozumnění mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem?

Položit dotaz  

Odpovědi na dotazy

On-line poradna

Nevíte si rady s nějakým pracovně-právním problémem?

Potřebujete poradit, jak čelit potížím v práci, nebo řešíte nějaké nedorozumnění mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem?

Položit dotaz  Odpovědi na dotazy

Kalendář akcí

Od
Do
analýzyZpravodaj

Sledujte nás

facebook   twitter

V rámci projektu Narovinu ve Zlínském kraji, na kterém společnost TREXIMA spolupracuje s Hospodářskou komorou Zlínského kraje, byly zorganizovány stáže na genderově nestereotypních pozicích. Celkově 21 žen se zúčastnilo stáží v technických firmách, a to na pozicích, které doposud převážně obsazují muži.

Většina stážistek se během studia či pracovního života setkala s předsudky, nedůvěrou či podceňováním. Znepokojující je, že zmíněné chování v některých případech pocházelo ze strany vyučujících. Tento fakt měl negativní vliv na sebevědomí účastnic a v jednom případě vedl dokonce k ukončení studia na dané škole. To vyplývá z rozhovorů, které byly provedeny po dokončení stáže s každou účastnicí.

„Ano, zkušeností s tímto mám plno. Například na VUT v Brně jsem nedostala zkoušku s dodatkem od pana docenta, že holky na techniku prostě nepatří,“ uvedla v rozhovoru jedna ze stážistek. „Dívky se podle mě často setkávají s tím, že v technických oborech nereprezentují sebe, ale zastupují všechny ženy. Tudíž pokud udělá chybu, je to kvůli tomu, že je žena a je to důkaz, že ženy jsou v technických oborech horší. Takovéto prostředí neprospívá učení ani kariérnímu růstu a může přinášet mnoho stresu, kvůli kterému žena obor úplně opustí,“ popsala vlastní pocit zodpovědnosti jiná ze studentek.

„Předsudky a stereotypy ze strany pedagogů jsou zvláště škodlivé, protože mohou negativně ovlivnit nejen budoucí kariéry velkého množství žen, ale i jejich celkové sebehodnocení,“ říká Marcel Navrátil jeden z autorů analýzy ze společnosti TREXIMA.

Přes tyto negativní zkušenosti se účastnice stáží shodovaly, že situace se pro ženy v technických oborech celkově zlepšuje. Zejména mladší generace má v tomto ohledu méně předsudků a nepodléhá tolik stereotypům. To je bezpochyby velmi pozitivní zjištění. Ubývá případů, kdy je se ženami v těchto oborech zacházeno jinak než s muži. Pozitivně hodnotily také přínos stáže, uvedly, že jim pomohla ke zvýšení sebevědomí.

Přesto však situace není vyrovnaná a ženy, které se vydají technickým směrem, musí stále překonávat překážky a bojovat s nedůvěrou a podceňováním.

Zdroj: www.trexima.cz